“T.C.Hükümeti ile Çin H.C. Hükümeti arasındaki çerçeve anlaşması(yeni)


Dün yayınlanan ve bu kez işveren ve girişimcileri ilgilendiren , belki Çin de çalışmayı hedefleyenlerin de ilgisini çekecek, çalışma yaşamındaki değişikliklerden birini ilginize sunarız. Tabii ki kızımın yazısı ile…

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti

Arasında İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi ve Derinleştirilmesine İlişkin Çerçeve Anlaşması”

8 Ekim  2010 tarihinde Dışişleri Bakanı tarafından Türkiye Cumhuriyeti adına imzalanan Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Çin Halk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında İkili Ticari ve Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesi ve Derinleştirilmesine İlişkin Çerçeve Anlaşması 26 Ocak 2012 tarihi itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Sözleşmenin amacı, devam etmekte bulunan finansal krizin iki ülke ekonomisi ile ikili ticaret ve ekonomik işbirliği üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi, işbirliği düzeyinin arttırılması ve her ülkede de güvenilir ve sürdürülebilir sosyo-ekonomik kalkınmanın geliştirilmesi olarak gösterilmiştir.

Sözleşmenin ilgili maddelerine göre iki ülke, ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirmeye, iki ülkenin iş çevrelerini karşılıklı yatırımların arttırılması ve teşviki için desteklemeye, teknik değişim ve işbirliğini güçlendirmeye karar vermişlerdir. Bu anlaşma uyarınca öncelik verilecek alanlar ise tekstil, turizm, maden, enerji, demir yolları, elektrik, havaalanları, limanlar,yollar, köprüler, telekomünikasyonu içeren kamu hizmetleri, altyapı inşaatı,küçük ve orta ölçekli firmalar arasında deneyim paylaşımı, metalürji, makine, ulaşım ekipmanları ile araç ve parçaları, elektronik ve hafif sanayiyi içeren imalat alanlarıdır.

İki ülke, amaca ulaşmak için finans ve sigorta desteğini sağlamak için teşvik etmek konusunda anlaşmışlardır. Ticaret ve yatırım sergileri, ticaret heyetleri, fuarlar, seminerler ve diğer ticari tanıtım faaliyetleri organize etmek için her iki ülkenin sanayi ve iş  çevrelerini teşvik edecek, bu amaçla karşılıklı kolaylıklar sağlayacaklardır. Mesleki eğitim ve insan kaynakları gelişiminde mübadele ve işbirliğini güçlendireceklerdir. Her iki ülke de ticari ve ekonomik işbirliği için vize ve oturma izni verilmesi gibi alanlarda kolaylık sağlayacaklardır.

Anlaşmada söz edilen bütün hususları  gerçekleştirmek amacıyla en kısa zamanda Türk-Çin Ortak Ekonomik ve Ticaret Komisyonu çatısı  altında Genel Müdür düzeyinde bir Çalışma Grubu kurulacaktır

Av.Gizem Aydın

Hattat Holding/İstanbul

27.01.2012

Bu yazı Hayatımızı Etkileyen Değişiklikler/ Yasalar kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir