Yeni Dönem, Yeni Fırsatlar


 

Deneyim sahibi olmak, neredeyse tüm iş ilanlarında aranılan ortak bir özellik olarak karşımıza çıkar. Şirketlerin bu kararı, yeni mezunlar için ciddi bir paradoks oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda farklı sektörlerde ve fonksiyonlarda kariyer yapmak isteyen adayların önüne ciddi bir engel olarak çıkar.  Bu durumun şirketleri, yeni mezunları veya kariyerinde farklı bir başlangıç yapmak isteyenleri nasıl etkilediğini anlamak için öncelikle şirketlerin deneyimli adaylar aramasındaki nedene bakmak yararlı olacaktır. Adayları yetiştirmek için ya zaman yoktur ya  da zaman kaybetmek istenilmez. Çünkü şirketler için vakit nakittir.

Zamanının olmaması ya da kaybedilmek istenmemesinin arkasında yatan gerçek, geleceğin ve pazardaki belirsizliklerin yaratacağı risklerin daha büyük olacağına dair sahip olunan yargılar değil midir? Bu tip yargılar,tedbirli olmakla öngörülü olmayı çoğu zaman aynı kefeye koyar. Fakat, biri diğerinden üstün olmadığı gibi şirketlerin her ikisine de kafi derecede ihtiyaç duyduğu aşikardır.

İş yaşamında işe alım planlamasının öngörülü yapılamamasından dolayı birçok  vakada aranılan pozisyonlar için hem daha yüksek ücretler ödenmesine hem iş sonuçlarından veya tatminsizliğinden dolayı kısa sürede işten ayrılmalar yaşanmasına hem de parlak çalışanların aidiyet duygularını kaybetmelerine sebep olunmaktadır. Tüm bu yaşananlar için ödenilen fatura her geçen gün ağırlaşmaktadır.

Maliyetlerin rekabet içindeki payının kaçınılmaz ölçüde artacağı günlerin arefesinde yeni işe alım politikalarının büyüme planlarını desteklemesi ve bizi biz yapmış çalışanların zamanında ve adil olarak ödüllendirilmesi için hiç vakit kaybetmeden kollar sıvanmalıdır. Şirketlerin hızlı ve karlı büyüme hedeflerine ulaşmalarında işe alacakları yeni çalışanları seçmede ve bünyesindeki çalışanları elinde tutma becerileri rol oynayacaktır.

Yeni dönemin ülkemiz ekonomisine hem işverenler hem de çalışanlar için yeni fırsatları beraberinde getireceğine olan inancı pekiştirmek için tam zamanı..

Alkan Yıldırım

Standart Profil A.Ş.

İnsan Kaynakları Yöneticisi/Müdürü

Bu yazı Makaleler kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir