Marteniçka


 

 “Biz” ve “onlar” her yerde , her ülkede vardır ama çoğu zaman da bir o kadar yakınlaşmış, iç içe girmiş, bazı kutlamalarda “bir” olmuş görürsünüz farklı inanç, farklı kültür geleneklerini.

Birçok dinde veya din ile ilgili olmasa da, bir çok ülkede çeşitli gelenekler, adetler, merasimler düzenlenir. Semboldürler, simgedirler.

Kültürler öyle karışır ki birbirine, bu ritüellerin dini motif mi, gelenek mi olduğu hatırlanmaz olur. Hangi inançla yapılırsa yapılsın niyetler hep olumlu dileklerle bezenir.

Bulgaristan da yaşayan Türkler birçok geleneklerine Bulgarların da eşlik etmesini sağladıkları gibi, Bulgaristan’daki bazı gelenekleri de Türkler yaşar olmuş zamanla. Hıdrelez şenlikleri Türklerin geleneğine göre yapılırken, baharın müjdecisi marteniçkalar da Bulgaristan’da yaşayan herkeste bahar  esintisi estirir.Aynen bizim mavi boncuğumuz gibi, marteniçka da öyledir. İki millet de kullanır.

Başka hıristiyan ülkede olmayıp, sadece Bulgaristan ‘a özgü bir ritüel de 1 Martta takılan marteniçkalardır mesela. Türk ,Bulgar,çingene… demeden herkeste aynı coşkuyu başlatır.

Haftalar öncesi, genellikle  14 Şubat sevgililer gününün sonrası, vitrinleri envai çeşit marteniçkalar  süsler.

Mutlaka kırmızı beyaz renklerden oluşan iplerle yapılan, bazen o iplere eşlik eden herhangi bir figürle desteklenen bu sembol /simge 1 martta herkesin yakasında, bileğinde, çantasında olur. Yaka iğnesinin kırmızı beyazlısının binlerce çeşidini görür olursunuz her yerde, herkeste. Bir neşe, bir canlılık getirir sosyal yaşama.

Bulgar mitolojisinin önemli bir simgesi kabul edilip bir çok rivayet üretilmiş olsa da tek ve genel mesajı  ise baharı müjdeleyen oluşudur.1 marttta havaların ısınacağı ve artık kışın sonlandığını haber verir.

Kırmızı rengi kanı, sağlığı, canlılığı,hayatı temsil ederken, erkek figür ile sembolize edilir. Beyaz rengi ile ise  huzuru, mutluluğu, saflığı temsil eden , kadın figürü  ile anlatır.

Genellikle yakaya takılan, bazen bilekleri ve çantaları süsleyen  bu “takı” takılırken, mutlaka bir dilek dilenir ve o dileğin gerçekleşeceğine inanılır. Bir leylek, bir kırlangıç görene kadar bileğinizde kalır. Gördüğünüz anda da çiçek açmış bir ağaca bağlanır.

“Mart’a Nine”nin  baharın müjdecisi olduğuna inanılarak, birbiriyle karşılaşanlar   baharın gelişini tebrik ederler.

Uzun yıllardır unuttuğum bu geleneği son 3 yıldır hemşerilerim sayesinde hatırlamış oldum. Yine o eski canlı, neşeli,coşku dolu çocukluğumu, gençliğimi hatırladım.

Benim marteniçkalarım ağaçlara değil balkondaki saksılarımdaki çiçek açan ağaçlara bağlanmış oldu, ama olsun. Onları gördüğüm anda iyimser bir heyecan, mutluluğu çağrıştırması bile yeter.

Geçtiğimiz 2 yılki marteniçkalarımı balkonumdan aldım, şimdi önümdeler ve ekteki fotoğrafta.Sevgili dostum, arkadaşım  Şazi bey( Şazi Çavuşoğlu) yenisini getirmiş, onu alıp,takmak  için sabırsızlanıyorum.Bu yıl üstteki resimde olan ve gözleri olandan istiyorum.Sağolsun Şazi bey karlar üstündeki fotoğraflarını göndermiş bize. Taaa oralardan getirdiği yetmemiş gibi 🙂

Bugün karlı bir gün ama hem kar, hem de baharın müjdeleyicisi marteniçkalarımla hem romantik , hem neşeliyim.

Bu yazı Genel, Günlük kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Marteniçka için 6 cevap

 1. mevhibe mehtap der ki:

  Harika bir yazı. Eline,emeğine sağlık. Sevgilerimle

 2. Hayriye Ünal der ki:

  Harika Güçer hanımcığım. Paylaşıyorum izninizle.. Yarın akşam sizlerle olamayacağım içinde çok üzgünüm ayrıca. Herkese çok selam. Bir sonraki toplantıyı da sabırsızlıkla bekleyeceğim.

 3. gulcer der ki:

  Mutlu olurum.
  Ancak haftaya sizin hikayenizle rekor kıracağım:)
  İspanya ya sevgiler. Çok öpüyorum….

 4. alivra der ki:

  Üstadım Balkan esintisinde herkes nasibini almış bu marteniçkalardan 🙂 bana borcunuz çoğalıyor bir Güzin hanımın o şaheser eserinden bir de marteniçkamı ayırın lütfen.Saygı ile 🙂

 5. Msutali der ki:

  Buyrun takip edbileceginiz guzel bir sayfa 🙂
  https://m.facebook.com/Martenickam

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir