Ateist Olmuş Bir Müslüman…


Okan ‘ın hayatını, kendisini ve resmini görmeden okursanız; birikimleri bol, kariyerinde ulusal bir televizyonda dış haberler sorumluğuna kadar yol almış, deneyimli ve bol ödüllü , birden çok alanda girişimciliği olan bir adam olduğunu öğrenip, onun 40 yaşlarının üstünde , kelli felli biri  sanırsınız.

Ama Okan aslında henüz çok genç, üniversiteden yeni mezun olmuş, duygulu, renkli, sosyal , aşık… bir delikanlı.

Öğrenci iken, hayatta o kadar  yol almış ki onun patİKası şimdiden bulvar,ufukta ise parlak bir kariyer, tanınmış bir lider, başarılı bir yazar, ödüllü bir bilim adamı, sosyal ortamların aranan kişisi…olacak eminim.

Daha mezun olur olmaz ulusal bir televizyonda yönetici olmuş, birçok dalda makale, proje ve blog ödülleri almış, kitap yazmış Okan’ la sınıf arkadaşı 🙂  olma keyfini yaşadım yaşamasına da , girişimciliğe adım atamamam belki de onların yanında kendimi çok yetersiz hissetmemdendir.

O artık benim blog öğretmenim ve “İyi gidiyorsunuz ” diye sık sık dopingleyen  moral hocam…

Okan ‘ın yaptığı ilginç bir röportajı paylaşmak istedim…

 

Maksat Muhabbet için ilk kiminle muhabbet etmemi istersiniz, diye sormuş sizler de “ateist olmuş bir Müslüman ”la muhabbet etmemi istemiştiniz. Sizin için aradım ve sonunda muhabbet edebileceğim “ateist olmuş bir Müslüman ” buldum.

Nasıl buldun derseniz, anlatayım : İnternette muhabbet edecek bir “ateist olmuş Müslüman ” ararken, üniversitede aynı sıraları paylaştığım bir arkadaşımdan mesaj geldi. Mesajı okuduğumda, dört yıldır aynı sıraları paylaştığım arkadaşımın ateist olduğunu bu konuda muhabbet edebileceğini öğrendim. Hal böyle olunca daha fazla aramaktansa muhabbete başlamayı doğru buldum…

Merhaba, ben seni tanıyorum ama okuyucular tanımıyorlar seni. Kendinden bahsetmek ister misin, sen kimsin?

Ben İrem, 23 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Bu kadar bilgi şimdilik yeterli bence.

Resmi rakamlara göre nüfusunun neredeyse tamamı Müslüman olan bir ülkede yaşıyoruz. Sanırım ailen de Müslüman. Müslüman bir ülkede, Müslüman bir ailede nasıl oldu da ateist oldun?

Evet, Müslüman bir ülkede Müslüman bir ailede dünyaya geldim. Ailem Müslüman ama İslam’ın tüm ritüellerini yerine getirdiklerini söyleyemeyiz. Ailemdeki en dindar kişi, bütün zamanını ya uyuyarak ya da ibadet ederek geçiren anneannem; onun da özel bir teşviki olmadı.

İlkokuldayken, mahalleden arkadaşlarım gidiyor diye Kuran kursuna gitmiştim ve yalnızca 3 gün dayanabilmiştim. Ortaokuldayken de anneanneme özenip, onunla teravih namazlarına giderdim. Hiçbir şey bilmezdim, anneannemin arkasına geçer, o ne yaparsa aynısını yapardım. Din derslerinde zorla ezberletilen sureler ve dualar dışında, dinle kişisel bir ilintim olmadı bir daha.

Peki ne zaman kendine “ben ateistim” dedin?

Lisede, lise son sınıfta.

Buna neden olan bir olay mı oldu?

Zaten her zaman şüpheciydim ve kendini Müslüman addeden bazı insanların ikiyüzlü davranışları, dini kullanarak ulaşılan mevkiler, tarih boyunca din uğruna yapılmış savaşlar ve bunun gibi birçok etken yüzünden dinden soğumuştum.

Lisedeyken ateist bir arkadaşım sınıfa Turan Dursun’ un Din Bu serisinden bir kitabı getirmişti. Bu kitabı okuduğumda, dini argümanlara karşı şüphe duyan tek kişinin ben olmadığımı gördüm. Hemen ardından Turan Dursun’ un, İlhan Arsel ’in ve Erdoğan Aydın’ın konuyla ilgili kitaplarını okudum. Daha sonra birkaç Kuran çevrisini karşılaştırmalı olarak okudum ve düşüncelerimi temellendirmiş oldum.

Bu kitaplar hayata dair temel soruların cevaplarını bulabildin mi? Mesela neden ve nasıl var olduğumuza din kitaplarında cevap bulabiliyoruz. Peki ya ateistler bu sorularının cevabını nerede buluyor?

Bahsettiğim kitapların hayata dair sorulara cevap verme iddiası yok, ateizmin de böyle bir iddiası yok. Bu kitaplarda özetle, İslam’ın bize anlatılmayan yüzü anlatılıyor. Tanrı’nın olmadığının kanıtlanmaya çalışılması gibi bir amaç yok.

Kendi adıma konuşayım, ben cevaplarımı bilimde arıyorum.

Ailenin ateist olduğundan haberi var mı?

Evet, hatta nüfus cüzdanımdaki din hanesini sildirmeye babamla gittik. O haneyi sildirmeyi uzun zamandır istiyordum ama böyle bir şeyin mümkün olup olmadığından emin değildim. Aslında çok kolay bir işlemmiş. Oradaki memurların yönlendirmesiyle basit bir dilekçe yazdım, nüfus cüzdanı parası olan 5 lirayı ödedim ve yepyeni kimliğime kavuştum.

Memurlara nüfus cüzdanındaki din hanesini sildirmek istediğini söylediğinde, memurların tepkisi nasıl oldu?

İşlemi gerçekleştiren nüfus memuru klasik, “hiç mi inanmıyorsun?”, “ya varsa?” sorularını tekrarladı. Başka bir arkadaşım din hanesini sildirmek için gittiğinde oradaki memur böyle bir işlemin yapılamayacağını iddia etmiş, arkadaşım bunun yıllardır yapılan bir işlem olduğunu söyleyince silmek zorunda kalmış. Memurun inisiyatifine kalmış ne kadar uğraşacağınız.

Bir de, din hanesini sildirince resmi dairelerde sorun yaşanacağı gibi bir çekince var. Ben bir sorun çıksın diye heyecanla beklerken, kimsenin gözüne bile takılmadı açıkçası Arkadaşımda da aynı şekilde.

Ailen senin ateist olduğunu öğrendiğinde nasıl bir tepki verdi?

Babam hiçbir şekilde karışmadı, annem de arada sırada “Olur mu öyle şey” der yalandan. Bu konuda bir şey deme haklarının olmadığının farkındalar.

Çok ateist arkadaşın var mı?

Arkadaşlarımı Müslüman/Ateist/Deist/Budist/Pastafaryan/Scientolojist diye ayırmadığımdan sayım yapmadım.

Peki sence topluma kendinizi anlatmak için ateist arkadaşlarınla bir araya gelip, örgütlenmeniz gerekmez mi?

Hayır.

Neden? Toplumun ateist algısını nasıl değiştirebilirsiniz? Ya da böyle bir kaygınız var mı?

Benim böyle bir kaygım yok. Dini görüşlerin bir kimlik olarak insanın üzerine yapışmasını değil, kalpte kalması gerektiğini düşünüyorum.

İkincisi, toplumun algısının değişmesi, örgütlenmeyle değil toplumun eğitim seviyesinin yükselmesiyle olacak bir şey. Gelişmiş ülkelerde bırakın din uğruna yapılan kıyımları, kimse kimsenin dini görüşünü önemsemiyor bile.

Peki, Türkiye’de problem haline getiriyorlar mı?

Türkiye’de ben kimsenin rahat bir şekilde “ben ateistim” diyebildiğini düşünmüyorum, ben dahil. Turan Dursun gibi bir aydının sırtından 7 kurşunla öldürülmesi bunu göstermiyor mu? İnsanlar sırf bazı kesimlerin tepkisini çekmemek için, içlerinden gelmese bile sözlerinin arasına dini sözleri sıkıştırıyor.

Dinsizlik, bir siyasi görüş gibi algılanıyor. Ateizimin zihinlerde oluşturduğu imge nedense olumsuz olduğundan ateistim diyen insanın, ahlaksız yalancı, sahtekar vs. olduğu düşünülüyor. “Kafir”, “Allahsız kitapsız”, “zındık”, “imansız”  gibi sözcükler hakaret olarak kullanılıyor.

Sanırım toplumun geneli tarafından ateistlere saygı duyulmadığını düşünüyorsun?

Mesela “oruç tutana gösterilen saygı”, oruç tutmayana gösterilmiyor. Ramazan’da açık olan restoran, bar vs. bulmak kimi şehirlerde zorken, kimi şehirlerde imkansız. İnançsızlıklarından dolayı oruç tutmayanlar, sırf toplum baskısına maruz kalmamak için oruç tutan arkadaşlarının yanında bir şey yiyemiyor, oruç tutuyormuş gibi iftar yapıyor.

Ülkemizde Müslümanların dinlerini yaşama özgürlüğü varken, inançsızların dinsizliklerini yaşama özgürlüğü kısıtlanıyor.

Hayatından dini çıkartman bir boşluk oluşturmadı mı?

Eskiden beri çok imanlı bir Müslüman değildim, sadece öyle olmamız gerektiği aşılanmıştı. Dolayısıyla bir boşluk hissetmedim.

Ateist arkadaşların var mı, diye sordum ama cevap alamadım. Twitter’dan gelen benzer bir soru: Ateist arkadaşlarınla neler yapıyorsunuz, düzenli sohbetleriniz, buluşmalarınız oluyor mu?

Aa, elbette ki! Her ayın yedisinde Hamitler yakınlarındaki terk edilmiş bir fabrikada maskelerimizi ve cübbelerimizi giyip, dinsizlik ayini yapıyoruz. Çok ahlaksız şeyler dönüyor, bir bilseniz… Kafirlikten aldığım tadı hiçbir şeyden almıyorum…

Şaka yaptığını söyle bence, ciddiye alınabilir bu.

Şaka yapıyorum tabii ki…

Hiç ateist olduğun için kötü bir muameleyle karşılaştın mı?

Kötü muamele değil ama aynı sorularla ellinci kez muhatap olmak, bilmem kaçıncı kez aynı açıklamaları yapmak yeterince sıkıcı. Ben biraz da şanslıyım sanırım, şimdiye kadar Ramazan’da oruç tutmadığım veya namaza gitmediğim için kimseden dayak yemedim, bilmem anlatabiliyor muyum?

Anlıyorum. İnternetteki ateist topluluğu hakkında ne düşünüyorsun, peki? Muhabbet edecek birilerini ararken, internette birçok ateist formu gördüm. Senin bu forumlara üyeliğin var mı?

Kendimi dini görüşlerimle tanımlamadığım için ateist forumlarına üye değilim, yalnızca Turan Dursun’un www.turandursun.com adresindeki sitesine üyeyim.

Ateistlerin toplumun geneli tarafından yeteri kadar tanındığını düşünüyor musun?

Hayır, tanınsa ateistler hakkında bu denli önyargılı olunmazdı. Etkiye tepki olarak toplum ateistlere cephe aldıkça ateistler de kendilerini gösteremiyor.

Peki topluma neler söylemek istersin? Toplum neyi yanlış biliyor da size karşı önyargılı oluyor?

Toplum, İslam’ı alternatifsiz olarak görüyor. Diğer dinler veya ateizm hakkında bir şeyler okumak bile günah olarak algılanıyor. Önce bunun değişmesi lazım. Kimse din değiştirsin veya ateist olsun demiyorum; ama karşındakini de dinlemek gerek, empati şart.

Hiç “Aman Allah’ım” ya da “Allah’ım yardım et” dediğin oldu mu? Mesela bir deprem anında ya da zor durumda kaldığın başka bir anda?

Hayır, bir tek “Allah belanı versin” derken ikilem oluyordu, ona da “evrim belanı versin” diye bir çözüm bulduk arkadaşlarla…

Ateizmin gelecekte nerede olacağını düşünüyorsun? Ateistlerin sayısında bir artış ya da azalış bekliyor musun?

Toplumun algı düzeyi genişledikçe, zaten var olan ateistler kendilerini daha rahat açıklayabilecek. Bu da kafasında bir takım şüpheleri olanları cesaretlendirecektir diye düşünüyorum.

Peki ya tanrı varsa? Ne olacak ateistlerin hali?

Tanrının var olduğunu varsaysak bile münafıkların; inanmayanlardan daha kötü bir durumda olacaklarını söylüyor Kur’an. Dürüst olmak en büyük erdem değil midir?

 

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Ateist Olmuş Bir Müslüman… için 58 cevap

 1. Geri izleme: Okan Yüksel Blog » Son Zamanlarda Aldığım En Değerli Hediye…

 2. ahmed der ki:

  sana tavsiyem git en büyük mucize kuran adlı cd yi izle sana yemin ederim fikirlerin değişicek islam hak din olduğunu göreceksin benden sana abi kardeş tavsiyesi

  • feveran der ki:

   kardes Allah Razı olsun dedin KURAN en buyuk mucize adlı belgeseli izledim imanımı saglamlastırdım elhamduilllah netde arayıstaydım bir ateist tanıdıma bilgiler sunmak icin bu belgesel cok yardımcı oldu ALLAH CC sana hayırlı bir iş versin sevipte yapabilcen guzel kazanabilcen HERKEZ BU BELGESELİ(İzlemeli )

  • MÜMİN der ki:

   İNSANLARA İSLAMİYET HAKKINDA TAVSİYE VERENLERE ALLAH C.C CENNET VERSİN. HELAL OLSUN SANA İYİLİĞİ EMREDİP KÖTÜLÜĞÜ MENEDİYORSUN… ALLAH SENİN GİBİ MÜMİN KARDEŞİMDEN RAZI OLSUNN….

  • yusuf der ki:

   caner taslaman kitaplarını tavsiye ediyorum ,kur’an ın bilimsel mucizelerini çok iyi analiz etmiş birisidir . big bang ve tanrı
   kuantum teorisi ve tanrı eserlerini okudum müthişti

 3. Hakan temur der ki:

  Ya ben heralde uzayda yasiyorum kardesim 2012 yazi ramazan ayinda istanbul ankara izmir bakin nufusun kactata kaci oruc tutmus bi arastirsinlar yok oruc tutmayanlara saygi yokmus dayak yemedigi icin sansliymis ulan birak bu hikayleri zaten nufuun buyuk cogunlugu oruc tutmuyor be kefere inanmayan senin gibilerin inanlara ne saygisi var hic biz bu konulari ortaya getiriyormuyuz yok kuran durustlugu erdem sayiyormus pekala senin ateistligin neyi erdem sayiyor hadi kardesim senin yolun acik olsun lekum dinukum veliyyedin (senin dinin sana benim dinim bana )

 4. memo der ki:

  yazık şu cahil ateistlere şu anda çoğu öbür dünyada çok pişmandır ama nafile ama hakettiklerini alacklar Yüce Allah herşeyi yaptı bizim için ama bazıları cahiliğine verip cahennemi seçti

  • MÜMİN der ki:

   AYNEN AGA BU ATEİSTLER NE KULLANIP TA BU HALE GELİYORLAR …
   ALLAH TAN BAŞKA İLAH YOKTUR… DÜNYANIN YARATILIŞI TESADÜF OLSAYDI GÜNEŞ 3.5 MİLYAR YILDIR DOĞU DAN DOĞMAZDI VE KUZEY GÜNEY BATI İLLA Kİ ORALARDAN DA DOĞARDII… FAKAT GÜNEŞ ÇOK BÜYÜK BİR GÜÇ TARAFINDAN KONTROL ALTINDA VE O ÇOK BÜYÜK GÜÇÇ RABBİMİZ YÜCE ALLAH C.C… BENCE ATEİSTLER DÜŞÜNMÜYORLARR.. LANET OLSUN ATEİSTLERE…. EBEDİYYENN …

 5. Deniz der ki:

  İnanç meselesi bu isteyen istediğine inanır tartışmak veya öğüt vermek gereksiz herkesin kendi hür aklı ve iradesiyle seçimini yapma özgürlüğü var.Zaten Kurandada böyle yazıyor.Dinde zorlama olmaz….

  • kim der ki:

   dinde serbest bırakılmadan önce doğru yol gösterilir boğazına bıçak dayandırılmaz demek istenmektedir yanlış anlşılmasın

  • Semih der ki:

   Kardeşim okuduklarını anlamadığın aşikar umuyorum ki inşallah Müslümansındır ne kadar gevşek Müslüman olursak olalım “ne yapıp edin Müslüman olarak ölün!” Ayettir. Dinde zorlama yoktur diyoruz da bal gibi de var iyiyi istiyorsan kötüyü yapmayacaksın ama dilediğini yapmakta serbestsin sonuçlarına katlanmak şartıyla!!!! Misal önüne iki parça yiyecek koyucam birinden birini kesin yiyecen birisi kuru ekmek görünüşte, diğeri ise o kadar çekici bir yiyecek ki o kadar çok arzuluyorsun ki yemeden edemiyorsun zehirli olduğunu ve yersen öleceğini bildiğin halde din burada şu şekilde devreye giriyor diyor ki o elmayı yeme yersen ölürsün ama tercih senin bu kuru ekmeği ye ama burada bir sır gizli diyor ki o kuru ekmeği ne kadar iyi tanırsan ne kadar seversen o kadar çok lezzet alacaksın deniyor fakat bu iş öyle zor ve gizliymiş gibi duruyor ki çoğu kişi kuru ekmeğin sırlarını bilmediği için yemiyor ve diğerini yedikleri için ölüyor burada özgür irade var gibi değil mi çünkü kendi isteğiyle günahı işledi yani zararlı olanı yedi kendine zulmetti ama diğer taraftaki ise elmayı yemedi, neden biliyor ki elmayı yerse ölecek ve hesabını verecek kendisine zarar verdiği için burada şu var insanlar o kuru ekmeği yemeye mecbur bırakılıyormuş gibi gösteriliyor değil mi ama ne dedim başta onu ne kadar çok öğrenir ve yaşarsan seversen o kadar lezzetli olacak dedim değil mi yani burada insanlar sınava tabi tutuluyor eleniyor durup düşünenler ve ibret alanlar için uzun uzadıya hem herşey anlatılıyor her yerde gözler önüne seriliyor hemde gizleniyor farklı kalıba sokuluyor ki insanların değeri ortaya çıksın hak eden kazansın ama rabbimiz o kadar cömert ve affedici ki bizden işi başarmamızı değil sadece bu işi elimizden geldiğince en güzel şekilde yapmamızı istiyor yani şöyle bir insan o kadar yetenekli ve zekidir ki tek başına insanlığa yön verir bir diğeri ise o kadar acizdir ki kendi bedensel ihtiyaçlarını zoraki karşılıyordur burada aciz olanı diğeriyle yarışamayacak ölçüde görürüz çünkü o yapamaz değil mi ama rabbimiz diyor ki sen yeter ki gücünün yettiğini yapabildiğini yap bu yeter ben sana hayal edemeyeceğini ve vaadettiğim cennetleri vereceğim diyor tabi ki ikiside aynı ölçüde olmayacak ama ikiside mukafatlandırılacak tek şart doğruyu güzeli ve senin için iyi olduğunu bildiğim ve emrettiklerimi yap diyor hepsi bu zorlayıcı hiçbir şey yok yaparsan dünyada ve ahşrette istediğin her şeyi elde edebilmenin anahtarını elde etmiş oluyorsun yapmazsan bu şekilde gerici yobaz terörist acizler akla gelebilecek her türlü sıfatı kendine yakıştırıyorsun halbu ki senin peygamberin varlığın en şereflisi ibrahimin millletinin biricik seyyidi savaşların bileğini bükemediği yiğidi ve şanını anlatmaya yetmeyen olan kelimelerin sahibi 18 bin alemin Muhammed Mustafa diye tanıdığı en yüce insanın ümmetindensin ve bütün bunlara rağmen sırf çevrendeki gevşeklere bakarak islamı terk ediyorsan zamanında imkan sağlanmışken öğrenmiyorsan okulda öğretilen din dersini dayatma olarak görüyorsan dini seçimini 18 yaşından sonraya bırakıyorsan ve Rabbini unutup kulunu elçisini üzüyorsan bil ki mekanın dipsiz çukurların olduğu cehennemin bile kendisinden Allaha sığındığı o azap yurdudur!!!!!!

  • esra der ki:

   Gercekten cok kafam karisti lütfen dogru bi aciklama yapabilirmi biri bana neye inanacagimi gosterebilirmi siz boyle konustukca baglandigim dini sorgulamaya basliyorum ve kendimi kotu hissediyorum evet bunu soyluyorsan kurani ac oku diyorsunuz (turkce mealine) ama bazikitablar sorularimi gercekten cevaplamiyor vebununla birlikte yanlis dusuncelerin hakim oldugunu goruyorum

 6. Bilmiyorum bize laf düşmez de şu “Lisede, lise son sınıfta.” cevabı var ya işte orada düşünmeli herkes. Güzel röportaj olmuş teşekkürler

 7. lazımdeğil der ki:

  öncelikle ben ne ataistim nede herhangi bir dine mensubum. benim şöyle bir fikrim var :tanrının varolup/olmadığını şimdilik bir kenara bırakalım özelikle dört büyük din mensuplarına şu soruyu sormak istiyorum Binlerce peygamberin geldiğini savunuyorsunuz ve peygamberlerin gelme sebebini insanlar olduğunu savunuyorsunuz hele islam dinine göre sadece israiloğullarına tam sayıyı bilmiyorum ama 324 ü aşkın peygamber geldiğini savunuyorlar mademki bu işin odak noktası insan ise günümüzde 8 milyar insana yakın bir nufus var bu tanrı sadece bir topluluğa 300 den fazla peygamber gönderiyorsa ve tarihte benzeri görülmemiş dünya nufusunun çoğaldığı bu zamanda bir peygamber göndermeyi hiç mi düşünmedi yoksa elindeki diplomalı peygamber mi bitti yoksa sadece israiloğulları 300 den peygamber hakediyor da 8 milyara yakın bir insan topluluğu sadece 1 peygamber haketmiyormur mu yoksa bilimin geliştiği için kimse ortaya çıkıp yalandan ben peygamberim deyip de kimsenin ona inanmayacağını bildileri için mi günümüzde büyük düşünürler sadece düşünür olarak kalıyorlar????? benim bir düşüncem var: eğer bilim gelişmeseydi günümüzde ve yakın geçmişteki düşünürlerin büyük çoğunluğu kendilerni peygamber olarak ilan ederlerdi ve bazıları islam dini gibi büyük kitlelere ulaşırlardı ama bilim geliştiği için yalan söyleyecekleri ispatlanacağı için sadece düşünür olarak kalmışlar… Şimdi birileri diyecek muhammeten hemen sonra hiç mi büyük düşünür gelmedi de muhammedin dini günümüze kadar güçlenerek geldi ? Böyle bir soruya cevabım şudur: büyük düşünür geldi ama muhammed en daha büyüğü gelmedi ta ki bilim gelişene kadar zaten bilim geliştikten sonra düşünürler ne kadar büyük olursa olsun kendilerini peygamber ilan etme gibi bir şansları yok çünkü bilim var…

  • İnanan bir kul der ki:

   Bir kere kardeşim Hz. Muhammed bi düşünür degil peygamber. Ayrıca bu hayat hepimiz için birer sınav. Binlerce yıl önce bize yol göstermek için inmiş Kuran’ı Kerim de Allah ın varlıgını ve birligi kanıtlayacak binlerce delil var. Ve bununla ilgili GERÇEK kaynaklardan Kuran’ın türkçe mealini veya senin için daha anlaşılır olan Elmalı Hamdi Yazır ın tevsir kitaplarını okursn daha iyi anlarsın. Ayrıca şuan ki tevrat incir i de okuman sana Hak Dinin İslam oldugunu ispatlar. Bu kadar insan nasıl varoldu? Hiç mi düşünmedin yani gerçekten evrim teorisi olm maymunlardan gelmeye filan inanıyor musun? Kuran ı Kerim de insanların varoluşu anlatılıyor onun tevsirini oku.

  • ahmet der ki:

   hem ateist değilsin hem de bi dine mensup değilsin nesin sen peki ineğe kuşa aya yıldıza mı tapıyosun okuma yazma bilmeyen hemde cahiliye döneminde kızların canlı canlı gömüldüğü insanların saçma şeylere tapındığı bi toplumda nasuıl olurda bi çoban çıkıp da din üretir Allah emri olmadan toplumdaki ebu cehili ve o kadar soyluların vaadlerine bi elime ayı diğer elime güneşi de verseniz Vallahi davamdan dönmem demiştir sizin tabirinizle çıkar için yazmışsa yüce Kuranı peki neden 1 göz odada kuru ekmekle ömrünü geçirmiştir bi aydınlat bizi de anlayalım !!

  • kim der ki:

   o kadar millete tekrar peygamber gelmez çünkü gelmiş gelecek tüm insanlara gelen bi peygamber bozulmamıs bır kıtap geldi zaten eger akıllı olup dusursen sende kavrarsın bunu tekrar bi peygamber beklemene gerek yok daha öncekiler sadece bazı kavimlere geldi ama son peygamber tüm insalara gönderildi

  • kim ne der ki:

   ahmet hiçbir şeyden anlamadığın o kadar belli ki senin yorum yapman bile hata… “ateist”in anlamını bile bilmiyosun yorum yapıyosun…
   “nesin sen peki ineğe kuşa aya yıldıza mı tapıyosun”diyosun…
   sen ilk önce ateist ne demek onu öğren

  • Ne diyeyim ki der ki:

   Oncelikle ataist degil ateist.
   Sunu unutma, bilim biranda ortaya cikmadi. Hep vardi. Eger begun bilim varsa,bu bilimin bir arkeik yapisi da var. eski misira bak derim. Matematigin,fizigin,geometrinin temelleri orada yatar. Ki,bugunki butun bilim toplansa eskinin tirnagi etmez.
   Kurani oku! Belki de sirrina he us erisilebilmis bir cok bilgiye Kuran yuzyillar oncesinden vakifti. Ama kahrolsun CAHILLIK…..

 8. Emre kara der ki:

  Lisede verilen ‘Felsefe’ derslerine kurban verilen bir geç kız %90. ALLAH hidayet versin..

  • ahmet der ki:

   arkadaşım felsefeyle ateistliğin ne alakası var, klasik cemaatçi bağnaz mentalite bu olsa gerek. Her fikir, inanç hatta din bir felsefe oluşturur. İslamın da bir felsefesi vardır. Ayrıca bütün bilimlerin kökeninde felsefe ve şüphecilik yatar. Şunu da belirtmek isterim dinimiz akıl dinidir sınamaktan korkmayın akla uygun ve doğru olan hiçbir şeyi sınayarak yıpratamazsınız.

  • Ne diyeyim ki der ki:

   Ahmet, Din sorgulanmaz,eger cok sorgularsan.sonun malesef ziyan olur.
   Sen din soyuttur,soyut loan bir seyi insan zihni somutlastirmaya calistikca isin icinden cikamaz,diyeyim.

 9. feride der ki:

  KÜFÜR SAYDIM GELMIYO BARI KÜFÜR YAZMADAN KONUSAYIM ÖBUR DUNYADA ELIME GECME

  • müjdat der ki:

   gülüm bak ataistin biri sana küfür ettirmiş seni dinden çıkartmış bu kadar basit düşünerek onların işini kolaylaştırıyorsun farkında olmadan. hep derim önce düşün bu tür insanları bir cevapla müslüman edebileceğini sakın unutma çünkü sende biliyorsunki gerçek bu ( ataistler kendini bir hayvanla kıyaslar düşünen bir hayvandır insan derler) ataistlerin baş sözcüsü büyük patlamanın kanıtlanmasının ardından ataizmin cöktüğünü gerçekte yoktan var eden bir yaratıcı olduğunu söylemesine rağmen ve o dönemde dünya bilim adamlarının yüzde 99 dan fazlası ataistken günümüz bilim adamları dünya liderlerinin aşırı dinciliği bizlere bir çok gerçeği aslında açıkca anlatıyor gönül gözünüz açık olsun

 10. Florence Edel der ki:

  Bende ateistim. “lazim degil” adli arkadasin yorumlarina tamamen katiliyorum. sadece sunu sormak istiyorum; 3,5 milyar yasindaki yerküreye sizin tanrinizin gücü sadece son 3000 yilda yettide din gönderdi?

  • ÖLÜMÜN BİLE ÖLECEĞİ GÜN! der ki:

   İSLAMİYET BİLİMİN ÖZETİDİR. ŞÖYLE Kİ ; BİLİM DENEY, GÖZLEM, TEORİ VS. DURUMLARLA ORTAYA KONUR VE BİLİMDE ALGI ÇOK ÖNEMLİDİR. İNSANLAR BUNU ALGILAR , KABUL EDER LAKİN DAHA ÇOK GÖZLEMLENMİŞ, DAHA ÇOK DENEY YAPILMIŞ, DAHA ÇOK DÜŞÜNÜLMÜŞ BİR DURUM ORTAYA ÇIKANA KADAR BİLİM BİLİMDİR DAHA SONRA ÖNCEKİ BİLGİ GEÇMİŞ BİR DENEYİM OLARAK GEÇMİŞTE KALIR . YANİ Bİ NEVİ MODASI GEÇMİŞ BİR BİLGİ OLARAK KALIR . BİLİMDE İLERLEMEK İSTEYEN EN SON BİLGİDEN HABERSİZ DAHA İYİSİNİ ORTAYA KOYAMAZ. DİNLER DE BİLİMLER GİBİ ORTAM KOŞULLARINA UYGUN OLARAK GEREK İNSANLAR TARAFINDA UYDURULMUŞ GEREKSE ALLAH TARAFINDAN BUYRULMUŞTUR. ALLAH YARATTIĞI KULUNUN TAMAMEN KANITSIZ İNANMAYACAĞINI BİLİR BU YÜZDEN DÜNYA-TARİH-UZAY İNSANA BÜYÜK KANITLAR SUNAR. ELEŞTİRDİĞİNİZ KURANI KERİM’İ İNCELEDİYSENİZ İNSANLARDAN İYİLİĞİ İÇİN YAPMASI BUYRULAN BİR ŞEYDEN SONRA BUNU YAPAN YADA YAPMAYAN GEÇMİŞTEKİ KAVİMLERDE ÖRNEKLER YANİ BİLİMSEL İFADEYLE KANITLAR VARDIR. “BUNDA ELBETTE DÜŞÜNEN İNSANLAR İÇİN İBRETLER VARDIR- GÜZELLİKLER VARDIR- FAYDA VARDIR ” GİBİ AYETLERE YER VERİLİR. BUNUN GİBİ BİNLERCE YIL SONRA BİLİMİN ARŞİMEDİN YERİNDEN FIRLAYIP BULDUM DEMESİ GİBİ BİLİM DE HER GEÇEN GÜN BULDUM BULDUM DİYE SENELERİ DEVİRİR. BİLİM DE ARŞİMED GİBİ BULMUŞTUR , KEŞFETMİŞTİR YOK OLANI ORTAYA KOYMAMIŞTIR KOYAMAZ DA. VELHASIL BU ÖRNEKLER ÇOĞALIR BÖYLE GİDER. BEN MÜSLÜMAN OLDUĞUM HALDE KURANI KERİM’İ NE KADAR İNCELEMEYE ANLAMAYA ÇALIŞIYORSAM DİĞER DÜŞÜNCELERİ DİNLERİ DE ANLAMAK İÇİN BİR O KADAR ÇABA SARFEDİYORUM. TAVİYEM KURANI KERİME BAKMAYIN ,GÖRMEYE ÇALIŞIN , OKURKEN DÜŞÜNÜN ÇÜNKÜ KURANI KERİM DÜŞÜNENLERİN, AKLI OLANLARIN HAYATA BAKIŞ AÇISIDIR.

  • hakan der ki:

   senin gibi kafalar bunu anlamak ta zorluk çekerler ben şaşırmam… bak insanoğlu
   yaratılan ilk insan peygamberdi zaten.. HZ ADEM insanları ALLAH’A inanmaları için çalıştı… yanii allah ın dini islamıyett daha ilk insan ve ilk peygamber zamanında geldi fakat son peygamber hz muhammed a.s son peygamber ve ALLAH en iyisini bilendir bu saçmalıklara son verin … firavun dan semud dan
   pompeii halklarından ibret alın. siz dua edin ALLAH bu dünyaya önem vermiyor zaten dünyaya değer verseydi sizin gibi kafirlere su bile içirmezdi….

  • Ne diyeyim ki der ki:

   Ne olacak bugun bir peygamber ciksa(Hasa)inanacak misin. Atip tutmayi iyi biliyorsunuz.

 11. müjdat der ki:

  elbette biliyorum soracağım soruları yada vereceğim cvpları daha önce defalarca kez tartışmişsınızdır birşeyleri değiştiemreyeceğimin farkındayım lakin tün ateistler davetlimdir gelin araştırmaya girelim tartışalım demiyorum madem eminsiniz o halde dürüst olun ve gelin inandığınız bilimi yine bilimle karşılaştırın ve bilinki kuran da herşey yazıldığı gibi değildir tartışılmaz ve değiştirilemez olanlar ve tartışıla bilir kesin anlamı verilmeyen saf bir arayışla buluna bilinecekler olarak ikiye ayrılır ve çok dikkat edin bana ispat edemeyeceğim bi soru sorun

 12. OSMAN der ki:

  OLAN BITENI ANLAMAK ICIN COK OKUMAK.IDRAK ETMEYE CALISMAK GEREKIR..DUSUNMEMIZI ISTEYEN VE BU KONUDA ISRAR EDEN KURAN ..EVRENI TANRIYI VE HERSEY UZERINE DUSUNMEMIZI TAVSIYE EDER..
  YA VARSA MANTIGI…COK ONEMLI DEGILDIR..YOKLUGUNU ISPATA CALISMAK VARLIGINDAN DAHA ZORDUR..
  KURANI OKUYAN UZERINE YORULAN.DUSUNEN.GERCEKMI DIYE DUSUNEN HER INSAN.ORADAKI AHENGI..MANTIGI.FELSEFEYI.HUKUKU..GECMIS TARIHI VE ERDEMLI YASAMA SANATINI ANLAR.UZERINE SEVGI VE ADALET INSA EDILMIS BU KITABI ANLAYAMAMAK ANCAK INCE DUSUNCE VE INSAF EKSIKLIGINDEN OLABILIR.
  KALDIKI HER AYETI INCE ELEYIP ANLAMAYA CALISAN BIRI…BU KITABI BINDORTYUZ YIL ONCE VAROLAN BILIM BIRIKIMI ILE YAZILAMAYACAGINI KESIN BILEBILIR.BIR INSAN COLDEN CIKACAK VE GOKCISIMLERININ HAREKETLERINI ,,IKI DENIZIN SULARININ BIRBIRIYLE KARISMADIGINI VE SAYMAKLA BITMEYECEK HERSEYI KESFEDECEK VE BIR KITAP YAZACAK VE PEYGAMBER OLDUGU IDDIASINDA BULUNACAK..
  DAHA BIR KACYUZYIL ONCE HIRISTIYANLAR GALILEYI DUNYANIN GUNESIN ETRAFINDA DONDUGUNDEN DOLAYI IDAM EDECEKLERDI KI.PARDON DEDIRTTILER.DONMUYOR DEDI..
  ICINDEKI ILMI GORMEK GERCEKTEN HERKESE NASIP OLAMIYORMUS.
  INSALLAH HERKESE HIDAYET NASIP OLUR.KINAMIYORUM.DAHA BIR GERCEKCI ARASTIRILMASINI VE BU KITABIN OKUNMASINI TEMENNI EDIYORUM..

  • feveran der ki:

   kardesim yorumun cok hosuma gitti en tepedeki yorumdaki KURAN eEn Buyuk Mucize belgeselini tavsiye eden arkadasın dedigi belgeselle bu yorumunu bir ateist tanıdıma gönderdim netde bilgi arıyordum Hakkını Helal et ALLAH CC sana sevebilcegin hayırlı helalindne bol kazanclı is versin

 13. ataist değil ateist der ki:

  allah yok. din yalan. (eski bir müslüman)

  • ahmet der ki:

   müslüman deme bari kendine rezil herif kendi
   yorumunu kendine sakla eski bi müslümanmış biraz araştır bak bakalım Allah var mı en başta firavun cesedine bak ardından okuma yazması olmayan sevgililer sevgilisi yüce peygamberimiz Hz.Muhammed (sav) nasıl böyle bi kitap (sizin tabirinizle) oluşturabileceğine bak 2 satır yazamazken nasıl bilimden uçaktan savaşlardan depremlerden cahiliye döneminde bi çobanın yazabilme ihtimali
   olabilir mi ??? Allah birdir yekdir araştır kuranı ardından müslümanlıktan Allahtan bahset….

  • MÜMİN der ki:

   ALLAH C.C. HİÇBİR ZAMAN İHMAL ETMEZ FAKAT İNSAN ÖLENE KADAR ONA MÜHLET VERİR Kİ HATASINI ANLASIN VE TÖVBE ETSİN. ALLAH C.C
   ÇOK MERHAMETLİ VE ÇOK AFFEDER ALLAH C.C SABREDER KULUNA ÖLENE KADAR ONA RAHMET KAPILARINI AÇIK TUTAR.FAKAT BU İNSAN
   HRİSTIYAN YAHUDİ PUTPEREST VE ATEİSTLER 😀 YANİ MÜSLÜMAN OLMAYANLAR İÇİN AHİRETTE ÇOK GÜZEL ATEŞ ZİYAFETİ HAZIRLAMIŞTIR.HEMDE EBEDİYYEN YÜCE ALLAH CENNETİ NASIL BOŞUNA YARATMADIYSA CEHENNEMİ DE BOŞUNA YARATMADI… OKEYY. SİZİNDE GÖZLERİNİZ ÇOK KÖRMÜŞ AGA LAFA BAK TESADÜF
   BİRŞEY OLURSA ONU ALLAH DİLER OKEYY BABY …

  • sikici der ki:

   oğlum ALLAH’A inanmayan kimseler yani sizin gibi kafirler gün geçtikçe 1 gün daha yaklaşıyorsunuz cehenneme azap sizin üzerinize hak oldu… ama sen buna güleceksinn ya öldükten sonra görürsün ama şu kelimeyi kullanacaksın:KEŞKE
   diyeceksin ama geçti sen sınavı kaybettinn ebediyenn azap göreceksinn…

 14. elif der ki:

  öncelikle ateist olan arkadaşlarım size sonuna kadar saygı duyuyorum ama bana bi şu big bang teorisini acıklar mısınız herşeyin bir yaratıcısı vardır dünya nasıl kendi kendine oluşmuş olabilir ki ?

  • Eylül der ki:

   Madem herşeyin bir yaratıcısı vardır diyorsun o zaman sizin tabirinizle Allahın da bi yaratıcısı olması gerekmez mi? Allah nasıl kendi kendine oluşmuş olabilir ki?

 15. Deniz der ki:

  Ben ateistim , Gurur duyuyorum , Cinlerin ve perilerin evimi basmadığını ve basamayacağını bilmek beni çok mutlu ediyor.Özel hayatım var hiç değilse 🙂 beni gören cin şeytan vb olmadığını bilmek çok güzel . 🙂 Tanrının sürekli bir yerlerde beni azaba çarptırmak üzere beklemediğini bilmek çok güzel .Bence sürekli kötülük düşüncesi insanları bir tuaf yapıyor…. Yani kötü olmamak gibi bir kaygım yok çünkü bun beni ilgilendirmiyor.Tabiat … Müthiş bir duygu onun üzerinde özgür olmak.Ve işte benim görüşüm…. Dünya üzerinde bir sürü akıl hastası var , bir sürü kişilik bozukluğu örneği var halisünasyonlar var … Merak ediyorum bu mucize dedikleri şeyin bir akıl hastalığı olduğunu ne zaman anlayacaklar ..Arkadaşlar bu vahiy işi yaşşş… Cin görenler vahiy alanlar , size yazık oluyor acil bir doktora gidin .Yaşasın bilim yaşasın aydınlık .Herkeze selamlar .. * )

  • hakan der ki:

   o zaman topkapı sarayı’ndaki HZ MUHAMMED (S.A.V) İN kılıcına, o mübarek insanın hırkasına ne diyeceksin. onlar nereden geldi.ewet bir peygamber var ve peygamberin bahsettiği ALLAH C.C var.KURAN-I KERİM nereden geldi bir insan oğlu öyle bir kitabı tefurruatlı yazabilir mi ? EWET KURAN-I KERİM ALLAH kelamıdır.sana soru: YÜCE ALLAH firavunu nasıl boğduğunu KURAN-I KERİM’de söylüyor.ewet firavun un cesedi yıllar , asırlar sonra denizde bulundu. ve HZ. MUSA AS. IN denizi asa ile ortadan ikiye ALLAH IN izni ile böldüğüde yazıyor. ve bilimsel olarak açıklandı. hala neyin kafasını yaşıyorsun bari müslüman olarak ölde cezanı çektikten sonra cennete girersin yoksa ateist olarak ölürsenn sınırsız bir cehennemin .çine gireceksinn. okey

  • Ne diyeyim ki der ki:

   Peki,bir gun Cok sevdigin birinin oldugunu dusun. Tabi ki sen Onun yok oldugunu dusuneceksin degil mi?
   Ama Ben bir gun,otelerde sevdiklerimle yasayabilecegime inandigim icin yasadigim mutlulugu anlatamam. Yazik ki sen bundan mahrumsun. Sevdiklerinle,hicbir zaman,gorusemeyecegini dusunerek nasil mutlu olursun ki.
   Dertlendiginde ne yapiyorsun ,bilimeen mi yardim istiyorsun.nerde bilim,neden bir insani olumden kurtaramiyor.
   Soyle!!!

 16. Deniz der ki:

  üç aşağı beş yukarı islam kültürünü bilen genç bir ateistim bir dönem arapça kursuna da gitdim sorun bildiğim varsa cevaplayayım 🙂

  • Nira der ki:

   kuranda olan bu yorum farklılıkları nedir?Bir kuranda eşinizi dövün bir kuranda darp edin yazıyor.Fakat ikisi bambaşka ve ikisi de çok anlamsız.Düşünceniz nedir ?

  • hakan der ki:

   la ilahe illallah muhammeden resulullah.
   ALLAH’tan başka ilah yoktur. HZ MUHAMMED ALLAH’ IN kulu ve elçisidir…

  • hakan der ki:

   islam kültürü hemen okunup ta anlatılacak şey değil …islam kültürünü hem okuyup hemde zaman öğretirr.. yani kendinizi kandırmayın ALLAH size lanet etti … bence de ALLAH’IN laneti sizin gibi kafir ateistlerin üzerine olsunn…
   senın kafan hiç alıyor mu 4.6 milyar yıldır güneşş doğu dan doğuyor batıdan batıyor. eğer tesadüf olsaydı,güneş mutlaka yön değiştirirdi.. fakat hiç yön değiştirmedi çünkü güneşi kontrol eden bir güç var…. o da kainatı yaratan ALLAH’TIR… bunu beyninize yazın ….

 17. ölüm gelmeden.. der ki:

  herkes istediği gibi yaşar.Ateistlere saygı duyuyorum.Toplumumuzda böyle insanlara saygı duyarak,güzel bir üslupla (islamın istediği tebliğ de budur) doğru yolun gösterilmemesi,o insanları O KORKUNÇ MANEVİ AÇLIKtan kurtaramamak..Bu durum üzmeli biz müslümanları.İnançsızlık diye bir şey yoktur.Ateistler de HİÇLİĞE İNANIR ama İNANIR.Çünkü insanın özünde var inanmak,ne kadar reddetse de insan YARATICININ varlığına inanmaya muhtaçtır.Şimdi genciz,sağlıklıyız,(ki ölümün ne zaman geleceği belli değilken),yaşıyoruz..Ya ölürken?Teknoloji ve bilim bu kadar ilerlemişken neden ölüm durdurulamıyor?Neden ölüm anında ölenin elinden bir şey gelmiyor? MADDECİLİK zaten mantıksız,en basitinden mutluluk,hüzün,kızgınlık.. soyut duygular kabulleniliyor da Allaha iman nasıl kabul edilemez oluyor ki? Ateist kardeşlerim kendiniz söylüyorsunuz yaratıcıya inanmıyorum diye,cümlenin arka planındaki yaratıcıyı fark edemeyerek..Bu ne bilime ne mantığa uygun..ÇAĞDAŞ ve AYDIN OLMAK devekuşu gibi kafayı toprağa gömmek midir? LÜTFEN DÜŞÜNÜN!!!

 18. gul der ki:

  benımde bır zamanlar kafam karışıkdı.ama Allahım bana kendısının var olduğunu ve kuranın garçek onun sözlerı olduğunu gösterdi.
  ALLHıma şukrler olsun daha gençkan ımana geldım.Allah ıstersa ınsanı ımana geltırır ıstemessa kafır yapar.Kurande yazılmış allahın emırlerıne uyub yaşarsınız çok mutlu olacaksınız.

  • deniz_il der ki:

   benim kafam çok karışık 18 yaşındayım ve bir senedir bu böyle devam ediyor incilide okudum tevratı araştırdım şimdi Kuran ın mealini okumak istiyorum ama çok yanlış düşünüyorum okuyunca ateist düşüncesine inanmak istemiyorum ama bazen sorularıma cevap bulamıyorum bana yardımcı olur musunuz?

 19. Berkan der ki:

  Ateistlik alsinda bir nevi heves. ALLAH vermesin boyle bir duyguyu kalplerimize imana kavusalim.

 20. ferhat der ki:

  Deniz der ki:
  02/04/2014 tarihinde, saat 20:50
  Ben ateistim , Gurur duyuyorum , Cinlerin ve perilerin evimi basmadığını ve basamayacağını bilmek beni çok mutlu ediyor.Özel hayatım var hiç değilse 🙂 beni gören cin şeytan vb olmadığını bilmek çok güzel . 🙂 Tanrının sürekli bir yerlerde beni azaba çarptırmak üzere beklemediğini bilmek çok güzel .Bence sürekli kötülük düşüncesi insanları bir tuaf yapıyor…. Yani kötü olmamak gibi bir kaygım yok çünkü bun beni ilgilendirmiyor.Tabiat … Müthiş bir duygu onun üzerinde özgür olmak.Ve işte benim görüşüm…. Dünya üzerinde bir sürü akıl hastası var , bir sürü kişilik bozukluğu örneği var halisünasyonlar var … Merak ediyorum bu mucize dedikleri şeyin bir akıl hastalığı olduğunu ne zaman anlayacaklar ..Arkadaşlar bu vahiy işi yaşşş… Cin görenler vahiy alanlar , size yazık oluyor acil bir doktora gidin .Yaşasın bilim yaşasın aydınlık .Herkeze selamlar ………………………… Denizcim senin yazdiklarina cok güldüm cinlere takmissin sen demekki cok korkuyosun 🙂 ee korkuda inanmaktan gelir sende inanc eksikligi yok sende sadece kendi beynini kullanamama sorunu var ayrica evde cin beklemiyorum bni cezalandracak bi tanri beklemiyo bunu bilmek cok güzel diyosun peki bide şöyle düşün seni ölüm bekliyo mu? eee kacamazsin muhakkak islamin dogrulugunu ögrendginde pişmanlik bekliyomu oda muhakkak peki affedilecegini saniyomusun onada muhakkak demezsin heralde hangi yüzle ölmiycek gibi yasadgin icinmi seni yaradani inkar ettigin içinmi..Annenin seni dogurdugunu gördünmü yok annende görmedi emin ol peki ne biliyosun seni annem dedigin kadinin dogurdugunu ya gercekten bi hayvandan evrimlesmedigini yok ya olurmu bnm anam belli babam belli cok sacma dersin şimdiye kadar hic hayvanlik iç güdüsü yasadinmi cvp veriyorum hayir diysun bu nasil bi evrimmiş ya herşeyi kusursuz yapmis vaybee valla dünyada oldum olali kendi kendine olan biseyi bn görmedim sen ömrünün sonuna kadarda bu yolda git görürsen haber ver göremezsende hazirligini yap ömrün bitti sıra geldi hesabaa haydi by

 21. ekin der ki:

  deniz_il çokça kuran oku çok dua et ve risalei nuru oku aklındaki düşünceler vesvese olabilir bol bol dua et ayetel kürsüyi çokça oku

 22. ekin der ki:

  Caner taslamanın youtube kanalını da takip edebilirsin

 23. Mehmet Fuat Karagöz der ki:

  Bence başlık değiştirilmeli çünkü 3 gün kuran kursuna ,3-5 rekat namaza giden insana müslüman denmez .Hem de eğer karşılaştırılacak olursa okuduğu bütün kitapların hatta okumadıkları dahil (işte şu ateizm falan filan) yazarları kendisi osu busu şusu hepsi önüme çıksın bütün teorilerini bir kitapla alt üst edebilirim .

 24. İnancı olmayan ya da eksik olan kardeşlerim bakın kardeşlerim diyorum
  yaşadıklarınız ya da okuduklarınız aklınızı karıştırmış olabilir hepimiz zaman zaman bazı şeyleri anlamakta güçlük çekiyoruz bu doğaldır ancak evrene bir bakın bir inceleyin
  milyarlarca yıldır kainatta süre gelen bir düzen var değil mi ? Hadi allah’a inanmıyorsunuz ( Haşa ) peki bu düzen işliyor ? Hangi güç tarafından komuta ediliyoruz ?
  Yaşam ve ölüm bizlerin elinde olmayan seçenekler ise ve seçimlerimiz dışında çaresiz bırakılabiliyorsak bu bizlere ilahi bir kuderet tarafından kontrol altında olduğumuzu kanıtlamaz mı ? Entel düşüncelere kapılıp gitmeyin helak olmayın allah cc gerçekten vardır ve mutlak hakimdir ve bu konuda hiçbir şüpheye yer yoktur

 25. Dine gelin der ki:

  Sevgili dini bütün kardeşlerim. Dininizi tanıtın eyvallah, ama bırakın din ile işi olmayanlar da rahatlıklarını dile getirebilsin… En azından kestirip atmayı bırakın tartışın, araştırın en önemlisi “fikir yürütün, düşünün”, yazılanlara şartsız uymaktansa düşünüp karar verin.. Bu baştan beri böyledir demek yerine, bu baştan beri “neden” böyle deyin.. Sen nerden bileceksin sen kimsin demek yerine, “neden” böyle düşünüyorsun deyin…

  Okuyun, ama okurken de “düşünün”…

 26. Melisa der ki:

  Oncelikle soylemem lazim ki, bunu ne pahasina olsun mantiginin sesini dinleyen arkadaslarim icin yaziyorum, korkularini yenebilen arkadaslarim icin. Sahip oldugu her degerin, kendininkinin bile, dogdugu cografyadan ve ailesinin dusuncelerinden kaynaklandigini bilen arkadaslarim icin. Onlarin okuyacagi, anlayabilecegi ve cevaplama yetkisinin bulundugu bir dilde yaziyorum, eger bu dedigim niteliklerin size uymadigini dusunuyorsaniz lutfen okumayi durdurunuz . Buna ragmen sizi rahatsiz eden/edecek bir bolum olursa, sevgili dindar arkadaslarim, simdiden af buyuruyorum. Ben de farkindayim ki, bunu bu siteye, bu inanilmaz dahiyene goruslerin altina yazmam hem benim, hem de fikrine karsi ciktigim insanlar adina biraz ironik kacabilir, zira insanlar burada onlara kutsal oldugu anlatilan birtakim toplum kurallari, birtakim belirsizligin korkusuyla guclendirilmis yasalar ve birtakim ideolojilerle dolu olan bir ya da birkac romana koru korune baglilar. Ve bir kitabi hayat gorusu haline getirmis insanlarla o kitabin gercekligini tartisamam. Tartismamaliyim. Acikcasi bu romanlara baglanmanin yanlis oldugunu hicbir zaman dusunmedim de. Sonucta bu kitaplar onlari kotu seyler yapmaya itmiyor. Onlara iyi seyler soyluyorlar. Tabi ki is, bu kitaplar savas sebebi yapildiginda degisiyor. Ve sikinti da tam burada basliyor. Tam bu noktara insanin icinden onlara sadece bir romanvari paragraflar butunlugu icin insan oldurduklerini haykirmak geliyor. Lakin maalesef bu bizim degistirebilecegimiz bir sey degil. Hicbir zaman da olmayacak. Kimisine insan oldurmenin ideolojisi olmadigin anlatamazsin. Hele onlara ugruna savastiklari seyin fantastik bir roman oldugunu asla anlatamazsin. Cunku onlar buna inaniyorlar. Onlar umut etmek istiyorlar. Dua edebilecekleri, onu cennetine alacak ve sevmedigi insanlari cezalandiracak bir tanri kavrami onlarin ilaci. Lakin sevgili dusuncedasim, unutma ki yalniz degilsin. Kendini yalniz hissetme. Insanlara aldiris etme, insanlar korkuyorlar, inanmak istiyorlar. Kendini aciklamak icin yorma agzini. Kacinci yuzyildayiz, teletondan bile acip okuyabilirler, dusunebilirler. Ailelerinden, geleneklerinden siyrilip, sadece tesekkur ve sukur etmekle dolu bir hayat yerine yasadiklari gezegene veya evrene bir seyler katmayi hayat amaci edinebilirler. Bu onlarin tercihi. Ama yine de sen sakin dusunceni dayatma. Onlar gibi olma. Onlar boyle mutlular. Ve asla degismeyecekler. Sen sadece iyi seyler yap. Bunu bil, ve bununla mutlu ol. Dusun dusun dusun. Bosluga dusme, cunku hayat kisa. Bu kisa zamanda dunyayi degistir, cunku bu guce sahipsin. Ve korkusuz olmaktan bir an bile vazgecme. Cunku sen korkmadigin icin ozelsin.

 27. s der ki:

  Valla bende onceden musluman olup son 8 aydan beri deist olan bir kişiyim ve kuran okuyarak bu hale geldim. ben buna inanıyorum hz.muhammed cok zekı adammıs cok da guzel serbet vermıs;kuranın turkce mealını okugudunuz zaman aklınıza takılan bir suru sorular oluyordur illaki bazı yerlerde sacma olan ayetler vardır ve kadın her zaman 2. plandadır.koskoca allahın beddua ındırmesı hele bir sahıs için bana çok garip gelmişti ol deyince olan herşeye kadir allah bir kişi için bedduamı ındırmısdı yerı geldımı allahın acelesı yok derız? allahın acelesı yoksa neden ayetlerde beddua ındırsınkı sonuc olrak adam olecegı zaman zaten cezasını cekecek ve hz. muhammedın eslerı ıcınde ayetler var koskoca allah peygamerın eslerı ıcın mı ayet ındırdı soylenecek daha cok sey varda okurkan dıkkatlı okumak lazım ama sız tabı gene bole okuyamıyım bu yorumun altına bır suru safsata yazacaksınız

 28. rabia der ki:

  Allah bizi bu dunyaya kendini tanitmak icin gondermistir onu bulmamiz icin gondermistir ki anlayabilene yarattigi canlilarcanlilar, kuran i kerim, peygamberler onu tanimamiz icindir eger bunlarin hicbiri yoksa siz ataistlerin dedigi gibi biz neden geldik eger hicbiri yoksa namaz kilarken olusan huzuru neden hicbiyerde bulamiyorum o huzurun tarifi yok o huzuru hicbiyerde bulamassin cunku o hep seninle seni gozetiyor sana nimetler veriyor sen ataist olsan bile sana nimetler veriyor cunku o cok merhametli muslumanligin tadini anlamanizi beklemem ama derdim oldugunda bana yardimci olan bi rabbimin oldugunu bilmek ve. Bize bazi seyleri dunyada aciklamadigi seyleri ahirette aciklayacagi icin cok mutluyum ve sabirsizim ki bu mutluluguda ataist biri anlayamaz bu dediklerim komik gelir ama bi gercek elbet birgun olucez ve olum haktir o gun geldiginde keske demek var siz bunu nasil goze aldiniz delilik bence eger musluman olursan bisey kaybetmessin ama musluman olmayarak olursen basina bisey gelmeyecegine kanitin varmi ben musluman olarak olursem cennete gidecegime kanitim var kuranda yaziyor peki senin basina bisey gelmiyecegine kanitin varmi hersekilde kaybediyorsun kardesim insan akillidir allah melekleri huzurunda secde ettirmistir insan degerlidir akillidir yaptiginiz kendiniz atese atmak insallah kurtulusa erersiniz allah affedicidir allahi neden azap edip duran varlik gibi yorumluyorunuz gunahlarin denizin kumu kadar olsa bile affeder sen yeterki inan hala yasiyorsan gec degil tovbe et iyiki musluman dogmusum musluman dogarak ne kadar sukretsek az ama siz muslumanliktan ataizme allah yardimciniz olsun..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir