Sıkma Dişini


 

İstanbul’dayım.

Önce Beşiktaş-  Kadıköy deniz yolculuğu ile gevşedim, romantik dakikalar geçirdim. Sonra Şaşkın Bakkal’da deniz havasını taaa içime kadar çektim. Yürüyerek Bağdat caddesine ulaşıp, diş tedavim öncesi kahvemi ,çayımı zenginlerin arasında içtim, seyrettim.

Diş hekimi fobim yoktur ama olanlar için öncesinde birebir terapi,  bu yaptıklarım.

Üç yaşımdan beri yılda en az iki defa diş kontrolüm olur. Gavur dediğin memlekette okul zamanı , köyüne yaklaşır diş karavanı, ister istemez alışırsın bu düzene.

Kışları diş tarama, akciğer tarama, kan bağışı toplama karavanları gelirdi köyüme, sonra yaz mevsiminde iki sigara paketi bedelindeki yirmişer günlük öğrenci deniz  tatil kamplarımızda  da görürsün onları.

Böylesine önemsenirdi,  insanın beden ve ruh sağlığı.

Alışkanlıklar oturunca da o ihtiyaçlar hep hissedilir, sonrasında ömür boyu.

Hem önleyici, hem koruyucu bakımları yapılır, hem dişini kaybetmeden tedavi olunur, hem “dişçi korkun” kalmaz böylece.

Doktor karısı bir hemşire olarak, AIDS, hepatit başta olmak üzere birçok hastalıkların bulaşma yollarının diş hekimlerinin alet edevatlarında olabileceği bilinciyle , onsekiz yıldır dişlerim diş hekimim sevgili Murat Tözen’ e emanet. Güvenirim O’na.

Ondan öğrendim, koruyucu diş tedavisinin kişi ve devlete olan maliyetinin düşüklüğünü, Kuzey ülkelerinde bebeklik ve çocuklukta  yapılan önleyici bakımlar  sayesinde  12 yaşına kadar, ülke ortalaması çürük diş sayısının biri geçmediğini…  Muayenehanelerdeki tek kullanımlık bardak ve suyun dışındaki tüm diş malzeme, alet ,edevat , cihaz ve  makinelerin  da yurt dışından geldiğini, hiç birinin memleketimde üretilmediğini üzülerek anlatıyor Murat doktorum.

Karşımdaki  TV ekranında yaşça benden büyük ama fizik, estetik, performans…  olarak ise üçte birim kadar genç, muhteşem Madonna’  nın konserini izler ve dinlerken , burnumun dibindeki becerikli, eli hafif, tatlı dilli, güler yüzlü, yakışıklı, bekar ( son iki açıklamam genç kızların dikkatine 🙂  ) doktor Murat ‘ çığımın bir yeni dolgu, bir eskimiş dolgu değişimi ve tüm diş taşlarımın temizliğini ne zaman yaptığını fark edememişim.

“Sık dişini” dediklerinde aldırma sen , sıkma sakın dişini.   🙂

Ve sağlıkla gülümse hayata…

Şiddetle ve içtenlikle diş hekimim Murat Tözen’i öneririm, “hamili yakınımdır” kartım hazır bile  🙂

İlgilenenler için muayenehanesinin adresi:

Dr. Murat Tözen

Bağdat caddesi. No: 393,kat 1,

Suadiye ,Kadıköy / İstanbul

Tel: 0216 368 49 50

—–

02.04.2012,İstanbul

 

 

Bu yazı Günlük kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sıkma Dişini için 1 cevap

  1. İNCİNUR der ki:

    Gülçercim sen hemşire, psikolog, Yönetim-Organizasyon bilim uzmanı, İK cı gibi hünerlerinin yanında iyi bir kalemsin. Hatta “özel kalem” … harika ifadelerin, insan okurken yazdıklarını bir rahatlıyor, stresten uzaklaşıyor sanki… tabi bu mesleklerinin yanında iyi bir anne- eş- dost- anaların anası, bizim anamız olmanı da unutmuş değilim…sevgiler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir