Brunei Sultanlığı’na


Sabah kahvaltısı ve sonrasındaki çay keyfimde, gazete okumayayım diyorum, facebookta gezinirken yine gözüm takılıyor.

Sağolsun basınımız, müjde üstüne müjde yağdırıyor.
Bu sabah mesela müjde ile başladım güne.

Brunei Sultanlığına vize uygulaması kalkmış.
Yaşasın , artık rahatça Brunei’ye gidebiliriz.

Halkı,pirinç ve balıkla beslenen, yolları yapılmadığı için sadece deniz taşımacılığı ile yolculuk yapan, İngiliz koruması (!) altındaki bu ülkenin sultanı, dünyanın en zengin kişisi, dün altın kaplamalı uçağı ile geldiği bizim cumhurbaşkanlığı köşkümüzde ağırlanmış ve söz vermiş, artık rahatça gelebilirsiniz bize, diye.
.

Bakayım başka nerelere vizesiz gidebilirmişim dedim..mutluluğum tavan yaptı…
Bahamalar, Taiti, Guatemala, Paraguay,El Salvador, Brezilya , Bolivya, Arjantin, Nikaragua, Tanzanya…. yani Afrika tamamdır .

Yaşasın Batıda epey yer var, bi de en doğuya bakayım istedim.
O da ne…
Soloman adaları, Mairutus adaları, Palau cumhuriyeti,Endoneya, Singapur, Filipinler de tamam.
Allah razı olsun..

Allah Allah.. bir yanlışlık olmalı, dedim.

Türkiye’de yaşayan veya Türkiye’den çalışmak için başka ülkelere göç edenlerin bulunduğu yerlere vize var.

Nasıl olur? Benim yaşlı gözlerim görmüyordur, kesin.

Almanya, Belçika bizden giden işçilerle dolu? Yabancı dil öğrenmeye İngilte’ye gitmez mi vatandaşım?
Ama oralara vizesiz gidilemez, uğraş , dur… Belki İngiltere birçok eziyetiyle birkaç ayda lütfeder de ,seni kabul eder…gezmeye..

Ben Bulgaristan doğumluyum, doğduğun yere vize yoktur, diye düşünür insan. Hani zenginler uçakta doğurma pahasına doğumlarına yakın ABD ye falan giderler ya çocukları oranın da vatandaşlığını alsın diye. Ben doğal olarak sayılmaz mıyım?
Yooooo..olur mu hiç… Vize var,… Akrabalarından “istida “ gelecek ..falan filan… olmadı arada Romanya ya giriş çıkış yapacaksın turist olarak, ki babaannenle hasret giderebilesin…

Ya Almanya da çalışan bunca işçimiz?
Onlara da vize var.

Ya Balkanlardan vatanımıza göç eden diğer ülkelerdeki insanımıza ? Yugoslavya mesela..
Yoooo..gidemezsin hemşerim.

Sanayisi güçlü olan ülkelerle olan ortaklıkları, yatırımları, işbirlikleri olan sanayiciler için? Vize var… Yazış, uğraş dur, acentalar para kazansın.

Yunanistan’ı zaten sayamam, Kuzey Kıbrıs’a giden ben ,pasaportumda Kıbrıs gezim göründüğünden yırtsam kendimi vize ile bile gidemem…

Ama Brunei ye yok… oraya gideyim ben de…
Gerçi, Brunei ye gideyim gitmesine de ben orada işe yaramam ki.. Sultan sadece eş seçme törenleri için genç, alımlı, seksi, güzel kızları alıyormuş, beni hizmetçisi bile yapmaz

Başbakanımız boşuna demiyor: “ananı da al, git” diye.

Yuhhh bana.

Bu yazı Günlük kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Brunei Sultanlığı’na için 10 cevap

 1. fatmanur der ki:

  Anketleri hiç kaçırmıyorum zaten ama bu yazı cukk olmuş kalemine sağlık canısı :))

 2. derya der ki:

  Bir Brunei’miz eksikti, o da oldu … yaşasın………

  • gulcer der ki:

   Oraya kesin gidelim de , bence yakında güneydoğumuza vizesiz giremeyeceğimize göre , oraya da gidelim bence…

 3. salih der ki:

  Şimdiye kadar böyle güzel yetenekleriniz olduğunu bilmiyordum.Kaleminize (klavyenize sağlık ).Aslında Brunei sultanlığıyla benzerliklerimiz olduğu içindir, bu sevgileri.Sıra o noktaya geldi ya! Türkiye de de sultanlık kuruluyor RTE sultanlığı.Öğrenmek lazım bu sebepten, ikili ilişkileri geliştirmek için.

  • gulcer der ki:

   Sağol Salih…
   Keşke daha önce emekli olsaymışım bak:)
   Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun veya Ayşe Arman lara rakip olurdum dimi 🙂
   İnsan kaynaklarında harcanmışım 🙂
   sevgiler…

 4. incinur der ki:

  anamız sensin… başımızda sen olursan gideriz her yere…” toyota” misali.. çıkarım senle her yola:))))) harika kalemin var…hiç tükenmesin….sevgiyle

  • gulcer der ki:

   Güvendiğin dağlara kar yağmasın da…Benim gideceğim yerlerden sana hayır gelmez canımmmm…. Ben sizin peşinize takılacağım:)
   Güzel sözlerin için teşekkürler…

 5. Nurten ÇIKIKÇI der ki:

  Gülçer cim inan yazılarını okurken yüzümde gülümseme oluşuyor.İyi bir espri yakalayıp süper yazıyorsun. İnan ki mükemmel. Dedim ya bi gazetede yaz herkes yararlansın . çok güzel çünkü .İşte demin dediğim bu idi .Gündemin nükteli yanı .Harika.

 6. ARZU KIRAYOĞLU der ki:

  Gülçer Hanımcım.. valla ağlanacak halımıze gülüyoruz. 2011 yılı hazıran ayında Bulgaristan Ulusal ajansı bizi, Bulgar STK ile proje yapma adına Bulgaristan’da ağırladı. çok başarılı bir organizasyondu. 5 günde 5 sehir de 9 STK ile yüzyüze görüşme yaptık. döndükten sonra da ben bir Bulgar STK ile Avrupa Birliği projesi yaptım ve kazandım. buraya kadar herşey güzel.. kazanılan proje kapsamında bir gencim 6 ay Bulgar STK sında gönüllü çalışacak. bu da güzel. Gencin gidiş tarihinden 1 ay önce Bursa Bulgar Konsolosluğuna vize için başvuru yaptık… çilemiz o zaman başladı . 1 Şubat’ta bulgaristan olması gereken Gencim ancak 15 Mart’ta gidebildi.. 2,5 ay yaşadığımız vize çilesini anlatmaya kelimeler yetmez. Bursa Bulgar Konsolosu bizden her gidişimizde ilave evraklar ıstedi. hazırladık. yine istedi. yine hazırladık. sonunda evrak sayısı 26 yı bulunca Türkiye Ulusal Ajansı ve Bulgaristan Ulusal Ajansı devreye girdi de 2,5 ayda anca vize alabildik….. bir AB proje için bile vizede bu kadar zorlanıyoruz ya… bu işi çözemeyenler utansın, demekten başka birşey gelmiyor elimden …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir