İK’cıyım. Çalışan memnuniyet anketleri için önerileriniz ?İlk kez uygulayacağız…


Eğer ilk kez uygulayacaksanız çok dikkatli olmalısınız.
Şirket kültürüne göre ve varolan imkan ve sorunlara göre soru seçmeniz önemlidir.
Sizin de sorun olarak gördüğünüz ve çözmeyi planladığınız sorularla başlayarak bu anketin önemsendiği ve beklentilerin gerçekleştiğini de göstermiş olursunuz.Yani sorun olarak çıkacağını bildiğiniz konuları sorun ki , sonrasında sorun düzeltildiğinde anketin işe yaradığı algısı oluşsun.

Çok soru sormak hem çok dikkat dağıtır, hem de çok beklenti yaratır. Ayrıca bir sonraki yıllardaki gelişimleri görmek için de sorular her yıl değiştirilmez.Sonraki yıllarda konu, soru eklenmelidir.

Önemli bir konu ise, temel ihtiyaçların olmadığı sorulardan yoksun olmamalı. Yani yemek, servis, iş güvenliği, ücret,lider/yönetici tavırları, yaklaşımları mutlaka sorulmalıdır.Cevabını bilseniz bile o sorular mutlaka yer almalı.

Anketlerin temel etkilerinden biri de bizim deyimimizle “ventilasyon” dur. Yani kişiler cevaplarken deşarj olup, rahatlıyorlar aynı zamanda.

Kritik diğer nokta ise o sorunun veya ihtiyacın kişi için ne kadar önemli olduğu ile o şirkette ne kadar başarılı karşılandığının arasındaki farktır. Mesela “gelişim imkanı ne düzeyde” diye soru olabilir ama ya o kişinin beklentisi , ihtiyacı o değilse, o sorun olmaktan çıkacaktır.Veya tersi , gelişim imkanı çok iyi olabilir ama kişi için bu tercih ve öncelik değildir. Veya bir diğeri için gelişim fırsatları çok önemli iken o şirkette tam karşılanabiliyorsa, yeterli ise o kişinin mutluluğuna, bağlılığına, verimliliğine olumlu etkisi olacaktır.

Anket sorularını bölümler/ gruplar halinde, ana başlıklarla hazırlamanızı öneririm. Ve ön taraflarındaki kolonlar iki adet olmalı. Beklenti(benim için çok önemli…) ve gerçekleşme durumu(şirketimde her zaman gerçekleşmekte…) puanlanması için. Arzu edenlere örnekler sunabilirim. İnternetten de birçok örnek bulunabilir.

Sorular için ana uyarı ve dikkat edilecek noktalardan öne çıkanlar bunlar. Özet olarak, en önemlileri bunlardır.

Ancak uygulama aşaması ve kimlik bilgi kısmı da en az bunlar kadar önemlidir.
Güven ve gizlilik konusuna değinmeden geçemeyeceğim.Anketlerin doldurulduktan sonra boş bir kutuya atılması sağlanmalı.
Sonuçların mutlaka herkesçe okunabilecek bir yerde duyurulması, kurum gazetesi/dergisinde yayınlanması gerekir.
Sorunlar için aksiyon planları eklenmeli ve bir sonraki yıl/dönemde de raporlanıp,kıyaslanıp, bilgilendirme yapılmasının unutulmaması dileğimle…

Bu yazı İnsan Kaynakları, Sorularınıza Benden Cevaplar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

İK’cıyım. Çalışan memnuniyet anketleri için önerileriniz ?İlk kez uygulayacağız… için 71 cevap

 1. adem der ki:

  Bence çok söze gerek yok !

  Şeffaf olmak dedikoduyu engeller.
  Dürüst olmak sahtekarlığı engeller.
  Doğru söz yalanı engeller.

  Bu eksende ne yaparsanız yapın iyi olur.

  Bunun dışında ne yaparsanız yapın başarısız olur.

  Herkesin bekledikleri aynı.

  Hakkaniyet, emeğe ve insana saygı !

  saygılarımla

 2. Merhaba,
  Yaklaşık 3 ay önce yeni bir sektör ve yeni bir firmada işe başladım.Daha öncesinde çalışan memnuniyet anketi uygulaması yapmıştım fakat mevcuttaki personellere göre uygun olabilecek yeni bir anket oluşturmak istiyorum. Hazırladığınız örnek çalışmayı paylaşırsanız çok memnun olurum .
  Kolaylıklar dilerim.
  Sağlıcakla Kalınız.
  Mine ÖZÇELİK DENİZ

  • gulcer der ki:

   Elektronik posta ile size anket örneklerini göndereceğim Mine hanım. Kolay gelsin

 3. duygu güneş der ki:

  merhaba;
  1 ay oldu yeni işe başladım.eger anket örnekleri gönderirseniz ben de ik yöneticisi olarak şirkette bişeyler yapabılırım.
  ayrıca ne tur falıyet uyguluyorsunuz personelın için bilgi verirmisiniz

 4. pınar der ki:

  Çok hoş bir konu olmuş benimlede anketiniz paylaşırsanız çok sevinirim.
  iyi çalışmalar,bol şanslar….

 5. selin der ki:

  mutlaka üzerinde durulması gereken bir konu, anketinizi benimlede paylaşırsanız çok sevinirim.

  İyi çalışmalar.

 6. Doğan der ki:

  Yazınızdaki yaklaşımı beğendim ve ben de örnek anketlerinizi merak ettim. Zira önümüzdeki hafta bu konuda bir çalışma yapmayı planlıyorum. Paylaşmanız ümidiyle…

 7. Cinar der ki:

  Ben de bu alanda çalışmaya yeni başladım. Oldukça faydalı bir yazı olmuş. Benimle de anketi paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

 8. gulcer der ki:

  Örnek ve öneri isteyen yorumlara mutlaka cevap veriyorum 🙂
  Kolay gelsin…

  • Mlk der ki:

   Merhaba,

   Çok hoş bir yazı olmuş, anketi benimle de paylaşabilirseniz sevinirim.

   Teşekkürler

  • nuran sevinçlı der ki:

   selam,
   ik ya yeni başladım ,çalışan memnuniyeti anketi örneğini bende gönülden rica ediyorum çok önemli… ayrıca şefkatli yaklaşımınızdan dolayı yürekten tebrikler saygılar

  • Necibe Demirel der ki:

   Personel anketi ile ilgili örnek paylaşırsanız sevinirim, teşekkürler

  • Sevinç der ki:

   Merhaba, ben de şu an okulla ilgili bir proje üzerinde çalışıyorum ve çalışan bağlılığı anketi örneklerine ihtiyacım var. Paylaşabilirseniz elinizdekileri çok mutlu olurum. Teşekkürler

  • ilyas şentürk der ki:

   Merhaba bende çalışan memnuniyeti örnek ve önerilerini rica edebilir miyim

  • Erdal der ki:

   merhaba,
   anket tecrübenizi benimlede paylaşabilirseniz çok memnun olurum.
   şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim…

 9. ece der ki:

  Merhaba Gulcer Hanım,

  Oldukça faydalı bir yazı olmuş, bunun için size teşekkürler.. Şirket personelim adına benim de bu tip bir çalışma hazırlamam gerekmekte.. Bunun için anket çalışmanızı paylaşırsanız çok sevinirim..

  İyi çalışmalar..

 10. Aslı der ki:

  Merhabalar,
  Ben de çalıştığım bir müşterim için memnuniyet anketi yapmak istiyorum. Benimle de örnek bir anket paylaşırsanız çok sevinirim.

 11. Hazal der ki:

  Merhaba,
  Ben de çalışan memnuniyet anketi yapmak istiyorum. Benimle de örnek bir anket paylaşırsanız sevinirim.Başarılar diliyorum.

 12. Alper Sipahi der ki:

  merhabalar, şirkette genel koordinatör görevine yeni başladım.Öncelik olarak Çalışan memnuniyet ve bağlılığı konusunda temel oluşturarak kurumsal adımlar atacağız.Takım Olmanın verdiği güçle değişimler yapacağımız için, Farklılıklar arz eden Çalışan memnuniyeti ve Bağlılığı Anketimiz için destek sağlayabilir misiniz?

 13. Yasemin der ki:

  Merhaba,

  Uyguladığımız memnuniyet anketinde değişiklikler yapmak istiyorum. Örneğinizi görmeyi çok isterim. Paylaşabilir misiniz? Teşekkürler..

 14. Canan der ki:

  11 yıllık bir şirketiz fabrikadaki çalışanlarımızın şirketimiz ve yöneticileriiz hakkındaki görüşlerini almak için bir anket düzenlemeyi düşündük anketimizin az ve öz çalışanlarımızın anketi dolduruuken sıkılmadan doldurmalarını istiyoruz bu konu hakkında anket örnekleriniz varsa gönderirseniz sevinirim .

 15. burcu k der ki:

  Merhaba Gülcer Hanım,
  personel memnuniyet anketi konusunda örnek gönderebilir misiniz?

 16. Cemil der ki:

  Merhaba,
  Ben de özel bir inşaat şirketinde personel müdürü olarak göreve başladım. Şirket çalışanları için memnuniyet anketi düzenlemek istiyorum. Yardımcı olur musunuz. Şimdiden teşekkürler.

 17. gökçe der ki:

  Merhaba,

  Paylaşımınız için öncelikle teşekkürler yeni aket uygulaması yapacaklar için yol gösterici. Anketinizi gönderirseniz memnun olurum. Teşekkürler.

 18. elif der ki:

  merhabalar özel bir şirkette yeni işe başladım ve bir anket uygulaması istediler. aynı örnekte ki gibi daha önce böyle bir çalışma yapılmamış. yardımcı olabilirseniz çoookk sevinirim. iyi çalışmalar..

 19. ferda gültop der ki:

  Merhaba,
  Benimde, klinik ve klinikdışı örnek çalışan laboratuvarlar için “çalışan memenuniyeti anket” sorularına ihtiyacım var.Yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.
  İyi çalışmalar

 20. Bahtınur Atasayar der ki:

  Çalışan Memnuniyetiyle ilgili olan örnek çalışmalarınızı benimle de paylaşırsanız sevinirim.
  Başarılı yazılarınızın devamını dilerim.

 21. serdar der ki:

  bu sayfa 2 gündür düşündüğüm konulara ilaç gibi geldi. Anket çalışması gönderebilecek arkadaşlar varsa orakserdar@hotmail.com adresime gönderilirse mutlu olurum. dizayn edildikten sonra veya farklı bir çalışma ile karşılaşırsam bende katkı sağlamak isterim. teşekkürler..saygı ile..

 22. Engin DEMİRCİ der ki:

  Merhaba Gülcer Hanım,
  personel memnuniyet anketi konusunda banada örnek gönderebilir misiniz?Teşekkürler…

 23. Damla der ki:

  Merhaba Gülcer Hanım,
  Çalışan memnuniyeti anket örneğinizden ben de faydalanmak isterim.Şimdiden teşekkürler…

 24. Demir der ki:

  Merhabalar

  Anketinizden ben de faydalanmak isterim.

  Teşekkürler.

 25. elif der ki:

  merhaba,

  örneği benimle de paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

 26. Sevgi der ki:

  Gülcer Hanım,Merhaba.
  Bende şirketimizde ilk defa uygulanacak bir çalışan memnuniyeti anketi düzenleyeceğim. Firmamızda kişisel iletişim, kaynak yönetimi, üst-ast ilişkisi, eğitim konularında ciddi eksiklikler var. Buna uygun olarak birkaç anket örneği gönderebilirseniz memnun olurum,
  Teşekkürler

 27. Ferhat der ki:

  Merhabalar;
  Anketlerinizden bende faydalanmak isterim , şimdiden teşekürler.
  Başarılar.

 28. selda der ki:

  merhaba öncelikle kolay gelsin.Kamu kurumunda kalite biriminde yeni göreve başladım ve çalışanlara kurum içi anket yapmak istiyoruz.Fakat nasıl ve nerden başlayacağımızı bilmiyoruz.Bizim bu çalışmamız için bize nasıl bir anket örneği tavsiye edersiniz?Teşekkürler..

 29. Hakan der ki:

  Merhaba Gülcer Hanım,
  anketinizi benimle paylaşabilirseniz çok memnun olurum. İK alanında stajyer olarak kendimi ispat edebilme aracım olarak kullanacağımı belirtmek isterim.
  Saygılar.

 30. hidobay der ki:

  vurgu yaptığınız noktalar dikkate alınacak türden..şirketimiz içinçok faydası olacak bir yazı..satış pazarlama üzerine(mağazada satış) çalıştığımız şirketimiz için örnek anket gönderebilirseniz çok seviniriz..

 31. GÖZDE der ki:

  MERHABA BEN INSAN KAYNAKLARI BIRIMINE YENI BASLADIM AMA vurgu yaptığınız noktalar dikkate alınacak türden..şirketimiz için çok faydası olacak bir yazı. çalıştığımız şirketimiz için örnek anket gönderebilirseniz çok seviniriM..
  TEŞEKKÜRLER…

 32. canan yılmaz der ki:

  slm bende çalıştığım sağlık kuruluşunda çalışanların kuruma bağlılığını değerlendirmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz

 33. cigdem der ki:

  Hizmet sektöründe İk departmanında çalışıyorum.
  Çalışanlarımız için Çalışan Memnuniyeti Anketi yapacağız.
  Bununla ilgili var olan bir anket bulunmakta fakat yeni birşeyler yapmak istiyorum.
  Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?
  Teşekkür ederim.

 34. Ceren der ki:

  Merhaba arkadaşlar bende elinizde bulunan mevcut memnuniyet anketi ve faydalı olabilecek bu türevde anketleriniz varsa faydalanmak isterim gönderirseniz çok memnun olurum mail olarak şimdiden teşekkürler:) mail adresim cerenozkan_@hotmail.com

 35. Ceren der ki:

  Alt tre olacak aradaki boşluk arkadaşlar yanlış yere gitmesin:)

 36. Özge der ki:

  Öncelikle çok açıklayıcı bir yazı yazmışsınız bunun için tebrik ederim. Bende daha taze bir İK cı olarak örnek anketinizden sizin de izninizle faydalanmak isterim. Teşekkür ederim 🙂

 37. Sibel der ki:

  İK sorumlusu olarak 7 aydır savunma sanayi firmasında görev yapmaktayım.Personele anket düzenlemek istiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum,kolaylıklar diliyorum…

 38. melih der ki:

  merhaba,
  sektöre yeni adım atmış bir ik cı olarak firmamızda çalışan memnuniyeti konulu anket düzenlemek istiyorum . Örnek anket çalışmaları olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.Şimdiden teşekkür ediyorum.
  melihkadan@hotmail.com

 39. Özge der ki:

  Merhabalar, örnek anket çalışmalarından bana da yollama imkanınız var mıdır acaba?
  kucukkarabalik.99@gmail.com

 40. HASAN der ki:

  alğıda ve yaşamda bütünlük ,yolun yolcusu olmak bu olsa gerek .

  iyiki varsınız.

 41. eray der ki:

  Merhabalar, örnek anket çalışmalarından bana da yollama imkanınız var mıdır acaba?
  erayozden44@hotmail.com

 42. SecretoCho der ki:

  Merhaba; İnsan kaynakları ile ilgili bir ödevim var. Bir İK’cının yapabileceği anketler konusunda sizlerden yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

 43. burcu der ki:

  Merhaba,

  Öncelikle yazı için teşekkür ediyorum. Bilgilendirme gayet faydalı oldu. Eğer mümkünse bende anket örneklerinizden alabilir miyim?

 44. SELEN der ki:

  Merhaba,
  Kurumsal olmak istemeyen sadece sosyalleşmek isteyen bir firmada ik sorumlusu olarak çalışıyorum. Etkinlik anketi ve sonrasında etkinlik değerlendirme anketi yapmak istiyorum. Bu konuda ban yardımcı olur musunuz?
  Başka bu konuda bana yardımcı olacak kişiler var ise
  selenonur_184@hotmail.com gönderbilir misiniz?

 45. Ayşe der ki:

  merhaba, kamu kurumlarına uygun olabilecek çalışan memnuniyeti ve iş tatminiyle ilgili anket öneriniz yada örneğiniz var mı acaba? teşekkürler

 46. betül der ki:

  merhabalar
  ben de çalışan memnuniyeti anketi rica edebilri miyim.

  byavasoglu@gmail.com

  çok teşekkürler

 47. cerengnc der ki:

  merhaba,
  araştırırken yön alabileceğim bir yazı olmuş.çalışan bağlılığı anketi yapmak istiyorum.örnek anket çalışmalarınızı benimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

  teşekkürler

 48. muratb der ki:

  merhaba yazınız hoşuma gitti örnek var ise elinizde bana da gönderme imkanını olursa çok sevinirim

 49. emre der ki:

  Merhaba,
  Ben de çalışan memnuniyet anketi yapmak istiyorum. Benimle de örnek bir anket paylaşırsanız sevinirim.Başarılar diliyorum

 50. Ayça der ki:

  Biz de “Çalışan Memnuniyeti Anketi”ni ilk defa uygulayacağız. Fikir edinmemiz açısından örneklerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

 51. Efsun Özkan der ki:

  Gülçer Hanım,
  Kaleminize sağlık. Ne faydalı bir yazı olmuş.
  Sevgiler

 52. adem der ki:

  Gülçer Hanım paylaşımınız için teşekkürler, bende yeni İK’ cı olarak anket sorularına ihtiyacım var. paylaşırsanız sevinirim .. şimdiden teşekkürler

 53. Sinan der ki:

  Merhaba Gülçer Hanım ,
  İk olarak eksiklerimizi görmemiz açısından bir anket yapmak istiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz ? önerilerinizi ve örneklerinizi bekliyorum.
  Saygılarımla.

 54. sevilay der ki:

  Cok faydali bir yazi olmus. Biz de ilk defa uygulayacagiz. Ornekleri paylasabilirseniz cok mutlu olurum. Tesekkurler 🙂

 55. damla der ki:

  Gülcer Hanım Merhaba,

  Ben de çalıştığım firmada ilk defa çalışan memnuniyeti anketi uygulayacağım, örnekleri benimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

  dmetin35@gmail.com

  • Sirin der ki:

   Merhabalar, bende ilk kez anketi hazırlayacağım, benimle de paylaşabilir misiniz?

 56. TUĞÇE der ki:

  merhaba
  Gülcer hanım,
  Çalıştığım firmada ilk defa çalışan memnuniyeti anketi uygulayacağım, ve elinizde başka örnekleri benimle de paylaşırsanız çok sevinirim.

 57. Burcu der ki:

  Merhaba Güler Hanım,

  Bizlerle değerli bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkür ederiz. Ben de çalıştığım firmada ilk defa uyguluyor olacağım:) benimle de örneklerinizi paylaşırsanız sevinirim.

  Sevgiyle,

 58. zehra der ki:

  Merhaba yeni bir iş için orne bir ankete ihtiyacim var yardimci olurmusuniz ruby__53@hotmail.com adresine yönlendirebilirseniz sevinirim

 59. ÇAĞKAN der ki:

  Merhaba,

  Memnuniyet Anketini paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir