Sizce bir yöneticinin en önemli öncelikleri,yaklaşımları ne olmalı? Kitap bilgisi dışındakiler lütfen :)


………………………………………………………………………………………………………………………… Bence ilk önemli adımı gemiye doğru kişiler almaktır. Doğru kişilerden kasıt o iş için gereken yetkinlikleri taşıyor olmasıdır. Yetkinlikten kasıt, bilgi değil ama. Bilgi her şekilde çok kısa zamanda öğrenilir, öğretilir.Kişilik özellikleri ve yeteneklerini kastediyorum.Çok önemli ve en kritik konu budur .

Diğer önemli yaklaşım ise adil davranmaktır. Adaletten kasıt “eşitlik” değildir ama. Kişiye özel olan,yapılanları görmek, hakkını yememek, geri bildirim vermek, desteklemek, geliştirmek..Kişiye özel…Ama bu hiç bir zaman sadece birinin tarafında, kayırmaca,bir kişi özel statüde olmamalıdır.Etkiye doğru tepki demek gerek belki de.

Motivasyon ve bağlılık
konusuna gelince de genel , toplu yaklaşımlarla mümkün değil bence. Toplu yemekler, piknikler, hediyeler,erzaklar vs ‘lerin çok etkili olmadığını, bizim
deyimimizle hijyen faktörü olduğunu ama motivasyona sadece anlık katkıları olduğunu düşünüyorum. Fakat kişiye özel minik uygulamaların, yaklaşımların olumlu etkisi yadsınamaz kanımca.

Yöneticinin dost /arkadaş sınırını da iyi çizmesi gerek bence. Yakın ama samimi değil.Dost ama arkadaş değil. Biraz anne- kız, baba -oğul ilişkisine benzetebilirim.Ama kardeş ilişkisi değil.

Eleştiriler mutlaka olmalı, sadece övgüler değil. Kritik nokta ise eleştirilerin o anda ve sadece o iş/olayla ilgili olmasıdır. Biriktirip sadece performans değerlendirme dönemlerinde veya birkaç olay sonrasında olmaması gerek. Yapılan eleştiri, geri bildirim kesinlikle kişiliğe yönelik olmamalıdır. Genellemelerden kaçınılmalıdır. Yani “kavgacısın”, “sen hep böyle davranıyorsun” gibi olmamalı kesinlikle.
Ayrıca eleştiriler de övgüler de başbaşa iken , bire bir yapılmalı. Genelin içinde yapılanlar rencide edici veya grup dinamiğini bozucu etki yaratır. Öfke veya kıskançlık doğurur ve genele yapılan övgüler de yergiler de hiçbir işe yaramaz bence.Ortada kalır ve hiç kimse memnun olmaz kanımca.Aman siz siz olun bir astınıza diğerini övmeyin veya dedikodusunu yapmayın.Kıyaslamayı da aklınızdan geçirmeyin.

En büyük ceza ilgisizliktir. Görmezden gelmek, adam yerine konmamaktır. Bu ise hiç bir işi çözmez, işe yaramaz. Ne yöneticiye , ne de astına huzur verir, o nedenle de yapıcı etkisi de olmaz.

Yönetici, astlarından esneklik, inisiyatif kullanmasını ,yetki ve sorumluluk devralmasını , yaratıcılığını ortaya koymasını, birden çok seçenekle masaya oturmasını.. beklemeli.

En önemli nokta ise: kendisi yokken de işlerin yürümesidir. Eğer yönetici uzun süreliğine işten uzakta ise ve işler yürüyorsa kanımca o en iyi yöneticilerden birisidir.

Bu yazı İnsan Kaynakları, Sorularınıza Benden Cevaplar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Sizce bir yöneticinin en önemli öncelikleri,yaklaşımları ne olmalı? Kitap bilgisi dışındakiler lütfen :) için 3 cevap

 1. Dinçer der ki:

  Yazıların altında çok beğendim butonu da olmalı. Sevgiler

 2. Arife KOMAN der ki:

  Bir Özel okul yöneticisi olarak, bir şey daha öğrenmenin hazzını yaşıyorum.
  Katkıların ve değerli emeklerin için çok teşekkür ediyorum.
  Bundan sonra, kişiye özel geri bildirim konusunda daha titiz olacağım.
  SÖZ…
  Sevgilerimle
  Arife KOMAN

 3. incinur der ki:

  Gülçercim, çok güzel tespitler. kendimde çok şey buldum:))) ama bunun nedeni iyi bir akademik eğitim, analitik düşünme, güleryüz, örnek aldığım tüm yöneticiler (hem başarılı hem başarısız olanlar), bizim harika MASTER grubumuz… ve nurlar içinde yatsın, canım Babam… çünkü küçük yaştan beri onun yöneticiliğini hep dikkatle izlemiştim. Hatta master ın sözlü sınavında neden “yönetim-organizasyon AB dalı tercihin” dediklerinde, “ben de Babam gibi bir yönetici olmak istiyorum” demiştim. Çoğu zaman iş hayatında çok şanslı ve ayrıcalıklı olduğumu düşünüyor ve her zaman şükrediyorum… sevgiyle

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir