Beyaz yakalıyım, fazla mesai yapıyorum ama ücretimi alamıyorum.Yasal olmadığını biliyorum…???


………………………………………………………………………………………………………………………………….
Özel sektörde çok az şirket, işletmede beyaz yakalı (makdu ücretli, memur, maaşlı çalışan, diye de geçer) çalışanlara fazla mesai ücreti öder.

Genellikle de işe girerken imzaladığınız iş sözleşmenizde(iş akdinizde) “bu ücretin içine fazla çalışmalar eklenmiştir, fazla çalışmalar bu ücretin içindedir) ibaresine benzer ifadeler geçer. Sizinkine de bir bakınız.

Sizler bu sözleşmeyi imzaladıysanız ve fazla çalışma yaptığınız aylarda da bordro /maaş aldığınız tarihten 6 iş gün sonrasına kadar itiraz etmediyseniz yasal olarak bunu kabul etmiş sayılırsınız.
Yasada “yılda 270 saatte kadar fazla mesai yapılabilir veya makdu ücretli iseniz o süre maaşın içine yedirilebilir “deniyor.

Beyaz yakalının resmi, ilan edilmiş(nöbet gibi mesela) ek fazla çalışması yoksa veya yöneticisinden imzalanmış ek bir belge ile fazla çalışma yapması istenmiyorsa bunu kanıtlamak da zordur. Çünkü mahkemede işveren veya vekili “ben fazla çalışmasını istemedim o becerememiş, bakın başkaları zamanında evine gitmiş veya keyfi kalmış…”benzeri deliller sunabilir.

Sadece, eğer bayramlarda çalışmalarınız var ise ve kart basma ile bunu kanıtlayabiliyorsanız o ücretlerinizi yasal faiziyle alabilirsiniz kanımca.

Eğer sonradan, yani işe başlamadan değil de, sonraki zamanlarda size “fazla mesai ücreti istemiyorum, almayacağım veya fazla mesai ücretleri maaşın içindedir..” benzeri belge imzalatılırsa , yine 6 iş günü içinde itiraz edebilme hakkınız var fakat işveren kabul etmez ise “iş koşulları değişikliği” maddesinden dolayı kıdem tazminatınızı da alarak işten ayrılma, yani iş sözleşmenizi bozma hakkınız var. Yok itiraz etmiyorsanız ve çalışmaya devam ediyorsanız, imzalıyorsanız veya bordronuzu aldıktan sonra da itiraz etmemişseniz artık o davayı kazanmanız bence zor.

Ayrıca yıl sonlarında performans primi, bonus vs türü ek paralar ,ödüller alıyorsanız da ve bu sözleşmenizde yazılı değilse( yani vaad edilmemişse) yine mahkemede kazanmanız zor.

Bilgisayardaki izlerden fazla çalıştığınızı da iddia edemezsiniz artık taşınabilir bilgisayarlarla nerede olduğunuz meçhul :)evde olup, can sıkıntısından çalıştığınız sanılabilir 🙂

Yukarıda saydıklarımın dışında iseniz eğer, hemen bir avukatla görüşünüz, 5 yıl geriye kadar fazla mesai ücretlerinizi ,yasal faiziyle alabilirsiniz . 🙂

Mavi yakalı/saat ücretli, işçi arkadaşlarımızın yaptığı işler, vardiyalar,ve listelenen fazla çalışmaları kanıt bırakırken maalesef beyaz yakalı’nınki “sanal” kalabilmekte veya emsallerine göre kıyaslanarak daha kısa sürede, daha verimli, pratik.. çalışması beklenebilmekte.

Fazla çalışma aslında hem çalışan , hem işveren için ciddi bir sorun.

Ev, sosyal dengesini bozan, bedensel/zihinsel /psikolojik yorgunluğu, hatta hastalığı davet eden bir alışkanlıktır. Para için bunlar gözardı edilebilmekte.

İşveren için de görünmeyen , fark edilemeyen çok fazla zararı, maliyeti var aslında.. Geciken işler, teklifteki zamandan fazla süren işçilikler, yemek-ulaşım, genel gider masrafları, enerji kayıpları,motivasyon düşüklüğü, verimlilik kayıpları…

Keşke Avrupa daki gibi çalışma sürelerimiz kısa olsa…

NOT: BU YORUMLARIM BİR İK CININ YORUMU. ESAS NOKTA ATIŞ, İŞ HUKUKÇUSUNUN OLACAKTIR.

Bu yazı İnsan Kaynakları, Sorularınıza Benden Cevaplar kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Beyaz yakalıyım, fazla mesai yapıyorum ama ücretimi alamıyorum.Yasal olmadığını biliyorum…??? için 1 cevap

  1. soner der ki:

    ben barajda sağlıkçı olarak görev yapıyorum tek çalışıyorum 24 saat 1 yıl fazla süredir çalısyorum mesaimi alamadım mesai iztediyimde işten cıkarcagımı söyleniyor ne yapmak gerekiyor yardmcı olursanız sevınır günlük çalışma sözleşmende11 saat ama 24 saat calıyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir