Özel sektörde çalışıyorum ancak mesai saatlerim dışında iş kurmak istiyorum…


…………………………………………………………………………………………………………………………………Benim bildiğim kadarıyla bu mümkün değil.En azından kurulan şirketin /yasal kuruluşunun sizin üstünüze olmaması gerek. Anne-baba, eş..in üstüne kurulabilir, o da dikkatli olmak koşuluyla bence.
Veya ancak işveren ve çalışan arasında yapılan iş sözleşmesinde yer alıyorsa mümkündür. Ya da sonradan imzalanan sözleşme ile mümkün olabilir. Ama tek taraflı ise olamıyor, diye biliyorum.

Çünkü işveren size tam aylık sgk primi ve maaş veriyor.İş sözleşmenizde bu böyle belirtilmiştir. Hafta sonu ve bayramlarınızın da bedelini ödüyor( anlaştığınız ücretten). Yasal haftalık çalışma süresi de 45 saattir.

Yani eğer eksik gün çalışmıyor veya kısmi süreli çalışma , parttime çalışma vs ile anlaşmadıysanız yasal sürenin bedeli de ödendiği için sizin çalışma karşılığınız o şirkete aittir.

Gerekçesi ise, iş verimliliği, kendi sağlığınız , iş kazası , meslek hastalıkları vs için işverenin sizden kalan sürede dinlenmenizi ve kendinizi riske atmamanızı bekleme hakkı bulunur.
Dinlenmelisiniz ki işte verimli olasınız, iş kazasına meyilli olmayasınız vs.

Ayrıca mesai saatleriniz içinde işyerinde bulunmanız gereken saatte eğer işyerindeki bilgisayardan, telefondan, fakstan vs kendi işinizle ilgili bir çalışmada bulunduysanız, iz bıraktıysanız işvereniniz sizi kıdemsiz, ihbarsız işten çıkarabilir ve ayrıca isterse zarara uğrattığınız için sizi dava edebilir. O nedenle ilk paragrafta “dikkatli olmalısınız” dedim.

Maalesef şirketlerde dedikodu, kıskançlık, rekabetin acımasız yüzü.. dizboyu. O nedenle böyle bir girişimin kokusu çabuk çıkar.

Birçok şirket , çalışanının kurduğu şirket/iş , işyerindeki kendi görev tanımı ile ilgili bir iş değilse buna göz yumar, bilmezden gelir. Biliyor ve itiraz etmiyorsa, siz de bildiğini kanıtlayıp 1 haftada ihtarnameyi çekmediğini kanıtlayabiliyorsanız serbestsiniz demektir 🙂
Bence…
Ama siz yine de bir hukukçuya sorunuz.

Bu yazı İnsan Kaynakları, Sorularınıza Benden Cevaplar kategorisine gönderilmiş ve , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Özel sektörde çalışıyorum ancak mesai saatlerim dışında iş kurmak istiyorum… için 4 cevap

 1. Serkan ÖZGÖZ der ki:

  Hukusal durumun dışında konunun bir de etik tarafı var. Yok mu? ” Kendi işim olsun hayallerim gerçek olsun ama riske girmeyeyim maaş devam etsin” dusuncesi girişimciliğin ruhuna aykırı.

 2. gulcer der ki:

  Hatta bir de dini tarafi var. Kazanclarin haram-helal sorusu var ayrıca…

  • hasan der ki:

   karın tokluğuna çalıştırırken dini tarafı yok tabi insanlar tek iş değil iki işle ugrasıyımda birazcık insan gibi yaşayayım dediği zaman dini tarafı var senin dinini ben.

 3. ÜMİT der ki:

  Hasan kardeş doğru yazmış. İnsanları sömüren kapitalizme gelince din iman kalmıyor ama Hasan Kardeş çalmadan çırpmadan kendine ek gelir yaratmaya kalkınca hırsız muamelesi. Yok öyle yağma.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir