Bu Zirve, başka Zirve


zirve

Hafta sonu evimde minik bir İş Güvenliği ve Sağlığı Zirvesi gerçekleştirdik.
Plansız ve kendi kendimize , ama olsun. İzleyicisi de yoktu. Dinleyicisi de..
Ben sonuç raporunu özetleyen raportör olayım dedim.

Bursa merkezli olan ve sektörünün en büyüklerinden, lideri olan Mavi Akademi’nin beyni sevgili Güler Özkartal ve Robert Bosch Bursa fabrikası doktoru Fatih Aydın,iş hukuku avukatımız Özge Gizem Aydın ve İK’cı, psikolog olarak da ben, panelin tartışmacıları idik.
Yasalardan başladık, yeni yönetmeliklerden. Mevcut durum ve gelecek kurgusu ile devam ettik. Farklı boyutları ile iş kazası ve meslek hastalıklarında koruyucu, önleyici, eğitimsel ,teşhis, multidisipliner yaklaşım, tedavi… boyutlarında süper beyin fırtınaları ile keyifli zamanlar geçirdik.

Öyle ya..

Hem yasal, hem eğitimsel boyutunun uzmanı idi sevgili Güler. Doktorum zaten bu konuda yetkin olan firmalardan birinin en kıdemlisi idi.Avukatımız da taze beyin. Eeee.. ben de psikolojik yönüne el atayım dedim.

Tadından yenmedi.

Araştırın bakın göreceksiniz ki tüm kaynaklar, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Sağlık Bakanlığı , İş Güvenliği ile ilgili yasa ve yönetmelikler vs , hepsi “sağlıklı olmak” kavramını iki boyutuyla anlatır.
Fiziksel /bedensel yönden ile psikolojik/sosyal (psikososyal)yönden tam bir iyilik hali , der. Yani iş kazası olarak sadece çarpma, yaralanma, ezilme vs yi kastetmez. Ruhsal , hatta sosyal yönden “normal” kavramına vurgu yapar.

Ama bizde hala , şirketlerde de, devletin beklenti ve yaptırımlarında da tek yönü ele alınır. Bedenen sağlıklı ise, her şey tamamdır. Gerisi önemsiz, gibi.

Kaza nedenlerini gruplarken de yine ikiye ayırmaktalar. Çevresel nedenler ve kişisel nedenler , diye.
Kimin işine nasıl gelirse de öyle algılar. Örneğin kazaya uğrayan kişi , kaza nedeni olarak çevresel koşulları neden olarak sunarken, işveren ise, çalışanın dikkatsizliğinden, der.
Kaza sonrası tutanaklarda da , analizlerde de mutlaka bir eğitim , minik de bir teknik düzeltme ihtiyacı çıkar.
Bence komedi yani.

Sanki trafik kurallarını bilmez mi insanlar da trafik kazasına uğrar?
Trafik psikolojisi konusunda eğitimler almıştım yıllar önce Türk Psikologlar Derneği’ inden. Uygulamalar da yapmıştık, Bursa Trafik Şube Müdürlüğü ile..
Bilgisizlik değildi kaza nedenleri. Çevresel nedenlerle olanların oranı da psikososyal oranlara göre çok düşüktü ayrıca.

Neyse.. Ama benzerlikleri var aslında.

Yola çıkarken şöför/sürücü , “güvenli gitmeliyim” diye düşünmez aslında, ” hemen ulaşmalıyım” der. Ya işletmedeki çalışan?
İş kazalarının nedenlerinin sadece %50 sine odaklanan yasa, sistem ve uygulamalarıyla bu konuda yol alınamayacağına inananlardanım.

“evden işe gelirken karısıyla kavga etmiştir , aklı evdedir de o yüzden kaza geçirmiş”, diyecek kadar da basit olmadığını ,hepimiz biliyoruz aslında.

Bu konudaki çalışmaların bazılarında psikososyal boyutuyla da ilgilenilen kısımlarda ne yazık ki sonuç, yani davranışlar ele alınmakta.Mesela , dikkatsizlik, dalgınlık,alkol kullanımı, uykusuzluk, yorgunluk,stres gibi. Halbuki bunlar sadece sonuçtur, bildiğimiz gibi.
Ya nedenler?

İşi olan birinin, ihtiyaçlarını düşünün şimdi….
Önce maaşını, sonra işinin devamlılığını düşünür kişi. Ama insani ve temel olan konu sağlığının devamı olmalı paralelde.. Lafa gelince “önce sağlık” demesini biliriz.
Maaşını alamayacağı korkusu, işten atılacağı fobisiyle ne çevresel etmenler için düzeltici öneriler getirebilir , ne de kendi sağlığını koruyabilir.

Üstüne üstlük işe girerken yapılan sağlık raporları da sadece bedensel sağlığını araştırır, çalışırken yapılan periyodik muayeneler de..
Ya psikolojisi?

Meslek hastalığı durumu daha da içler acısı..
Bir dahaki “zirve “konumuz da bu olsun. 🙂

Bu yazı Günlük, İnsan Kaynakları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bu Zirve, başka Zirve için 9 cevap

 1. güzin abraş der ki:

  Konunun iletişim boyutunda yer almak icin şimdiden yerimi ayırtmak istiyorum.

  • gulcer der ki:

   Zaten o masa – boyut çok eksik kaldı…
   Multidisipliner , dedik ama eksik kalktık…
   Bir sonraki Zirve de mutlaka bekliyoruz…
   sevgiler

 2. Nermin Kurtuluş der ki:

  Bu zirve bu kadar donanımlı kişilerle gercekleştilmişse mutlaka tadına doyulmaz olmuşturr

  • gulcer der ki:

   Konu sıkıntılı Nermin öğretmenim..
   Tadı acımsı, ekşimsiydi aslında 🙂
   sevgiler

 3. incinur der ki:

  süpersiniz!…

 4. denetimler yetersiz…

 5. Oktay Adalı der ki:

  Gülçer Hanım kadro süper ama eksik var……
  Tezgah başında çalışan arkadaş eksik kalmış….:)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir