Kazandırarak Kazananlar


işlKorkutuluruz, korkarız hep örgütlülükten, örgütlü olanlardan.
Sendikadan, sendikacılardan.
Öcü gibi, yasa dışı gibi, hatta anarşist gibi konumlanmıştır bir çoğunun zihninde.
Muhalefetin olmadığı bir ülkede, birleşebilenlerin ve dik duranların gücünden korkarız.

Bilinmeyenlerden de…

Halbuki insan psikolojisindeki temel ihtiyaçlardan birisidir , kendine benzeyenlerle bir arada olma ihtiyacı.
Psikolojik ve sosyal yönden gereklidir.
Sosyoloji bilimi ayrı bir disiplin olarak bu ihtiyacı inceler , öğretir. Bilebildiğimiz çağlardan beri bir arada olmak, “diğerlerine karşı” birleşmek hep var olmuştur.

Grup dinamiğinden, grup sinersisinden faydalanmak varken ,ne yazık ki korkarız .

Yurtdışında aşırı bireyselleşen, yalnızlaşan insanlar, çalışanlar için planlı olarak ve teşvik edici yaklaşımlarla, örgütlü olmak, gruplaşmak özendirilir aslında. Şaşırmıştık Metal Sanayicileri Sendikası’nın (MESS) bir grup üyesini Avrupa ülkelerindeki uygulamaları yerinde incelemek için bizi götürdüğünde.

İnsanoğlu , hele de canım memleketimdeki vatandaşım, bir liderin/ başkanın komutasında bulunmaktan hoşnuttur. Dıştan güdülenen , başkasının yetkisi ve sorumluluğunun altına girmekten hoşlanır.

Psikolojiden de bildiğimiz gibi grubu yönetmek çok daha kolaydır bireyi yönetmekten. Birkaç kişiyi ikna et, gerisi tamamdır , deneyiniz göreceksiniz.
Ama o kalabalığı bireysel olarak yönetmek her zaman çok risklidir.

İşçilerin örgütlü olduğu şirketlere bir bakınız. Kıyaslayınız örgütlü olmayanlarla.

Çok az istisnalar dışında, işçileri örgütlü olan, sendikalı olan şirketlerin başarılarının farkla görülür şekilde iyi olduğuna şaşıracaksınız.
Gidin ve işçilerle toplantı yapın. Sunumlarını izleyin. Şirketleri için yaptıkları geliştirme/iyileştirme önerileri ve uygulamalarına göz atın…
Ağzınızın açık, gözlerinizin fal taşı gibi açılacağını görür gibi oluyorum.
Ne kadar bilgili, eğitimli, verimli, fedakar,enerjik,aidiyetleri güçlü…olduklarını anlayacaksınız.Kesin, üniversite mezunu bu işçiler diyeceksiniz, kanımca.

Sendikalaşmasınlar diye harcanan emek, efor, para ve zamanın, patron veya yöneticilerin odağını dağıttığından, işyerinde verimliliğinin düştüğünden bi haber bence ilgililer.

Kazandırarak kazanan işletmelerin hep büyüyeceğine inananlardanım.

Korkulacak değil, özenilecek, teşvik edilecek bir durum olacaktır önümüzdeki yıllarda sendikalılaşmış bireylerin çalıştığı ortamlar.

Şahsen ben kendim ve çocuklarım için iş arayışlarımda sendikalı bir işyeri ise orasının “batmayacağından” emin olarak ve çalışanlarıyla büyüyeceğini bilerek tercih ederim. Annem de işçiydi, babam da.. Annem örgütlenmemiş bir işletmedeydi, şimdi orası artık yok. Babam ise sendikalı şirkette idi, şirket büyüdü, ülke sınırları dışına kadar yayıldı… Tesadüf de değildi.
Özet.

Bugün 1 mayıs… Bayram olsun! Kutlu olsun!

Bu yazı Günlük, İnsan Kaynakları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir