Kaynak Bağımlılığı


Önce okuyamadım.
Daha doğrusu algılayamadığım için anlamakta zorlandım. Paragrafın daha ortasına gelmeden başını unuttum. Geri döndüm, bütünlüğü kaçırdım.
Olmadı başlıkları okuyup göz gezdireyim önce de ana çerçeveyi algılayayım dedim,o da olmadı.
Sonra giriş sayfasını, ana kavramsal çerçeveyi atlayayım, ilk 5 sayfayı okumayayım dedim , o da olmadı.
Bıraktım.
Ama vazgeçemedim.
Birkaç gün geçti üstünden ama aklım takıldı.
Çok korktum.
Acaba algılama düzeyim de mi yavaşladı emeklilikte, diye kaygılandım. Panikledim hatta, entelektüel sermaye yok olmuş galiba diye.
Zihin tembelleşmiş.
En korktuklarımdan bu. Çiçek böcek derken ,ot gibi yaşamak.

Sonra karar verdim…
Okuyacak , anlayacaktım. Zor oldu gerçekten ama okudum, anladım. Hatta hayran kaldım. Konuyu araştırmalı, derinleştirmeliydim. Hatta paylaşmalı.
Harvard Business Review halt etmiş yanında…

Çalışma hayatım boyunca bilimle iç içe olmak istedim ve bunun gereklerini de yaptım.
Milli Eğitim Bakanlığında çalışırken öğretmen ve okul yöneticileri eğitiminde öğretim görevlisi oldum, severek yaptım. Bunun için kendi paramla kurslara gidip, kitaplar hatmettim. Olmadı yüksek lisans yaptım.Kongreleri, bilimsel makaleleri takip ettim. Çok kıymetli akademisyen dostlarımla aylık toplantılarda bilimden haberdar oldum.Önce kendimi geliştirdim. Bunlar araçtı hedefim için.

Ama bir yıldır belki de iki yıla yakın uzak kaldım.
Alaylılılıktan , yaşlılığa geçmişim o kesin.

Bugün sevgili dostum Doçent Yücel Sayılar ın yeni kitabını okudum nihayet. Bayıldım, hayran kaldım. Bu kez anladım, renklendirerek okudum, kendi bildiklerimden örneklerle somutlaştırdım, bilmediklerimi hayranlıkla öğrendim.

Konu çok farklı. Kaynak Bağımlılığı Kuramı ( KBK).
Süper…
Bence 1 yıllık yüksek lisans veya sertifika programı içeriğini kapsayacak kadar zengin, içerikli, derinlikli.
Stratejistler, patronlar,yöneticiler, danışmanlar için kesin gerekli.
İnsan kaynaklarcıları için de…
Örneğin şöyle diyor bir yerinde:
“İşletmeler üzerinde yapılan araştırmalar, öteden beri, kaynakların nasıl elde edildiğine / edileceğine değil, bu kaynakların nasıl kullanıldığına veya kullanılması gerektiğine odaklanmıştır. Bir çalışanın verimliliğini artırmak için yaptığı işin nasıl tasarlanması gerektiği veya kişinin nasıl motive edilmesi gerektiği hakkında birçok araştırma ve yaklaşım bulunmaktadır (Pfeffer, Salancik, 2003:3). Ancak aynı kaynağın nasıl elde edileceği, yani insan kaynağına nasıl bir bağımlılığın olabileceği ya da bu bağımlılığın nasıl yönetileceği konusunda aynı ölçüde bir bilgi birikimi oluşmamaktadır”.

Üst yönetici değişimleri için de analizler var.Nilüfer Belediyesinden örnekler, Bursa daki şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan şirketlerden araştırmalar da…

Hiç bilmediğim, düşünmediğim kavramlar ve tanımlar var.Yoğunluk, kaynak bolluğu, iç ilişkililik, kaynak payı, kaynak hacmi gibi…
Güç ilişkileri ve dengelerindeki asimetri, talepler karşısındaki uyumun aslında özerkliğin yitirilmesine veya sınırlandırılmasına sebep olduğu gibi üstünde durmadığım konular vardı ,şimdi keyifle okuduğum.
İyi ki varsın Yücel’ im. İyi ki bilim var. İyi ki üretiyor, araştırıyorsunuz. Yoksa bizler bu hengamede bildiklerimizi okuyacaktık.:)
Tebrikler. Teşekkürler.
22.06.2012

Bu yazı İnsan Kaynakları, Makaleler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Kaynak Bağımlılığı için 6 cevap

 1. Yücel Sayılar der ki:

  Can dostum benim. Çok çok teşekkür ederim ilgin, emeğin, yorumların ve paylaşımın için. Tek arzum, başta akademisyenler olmak üzere konuyla ilgisi olanlara biraz yardımcı olmaktı. Bu gerçekleşecekse ne mutlu bana. İyi ki varsın, ince fikirli, ince yürekli dostum benim…

 2. Arife Koman der ki:

  Canım benim,
  Öğrenmeye devam ettiğim yazılarından sonra acaba bir de beni sertifikalandırsan mı? diye düşünüyorum:)
  Ne güzel olurdu…
  Yücel hanımın kitabını acilen almam ve okumam gerek. Sanırım, çok yararlanacağım. Bu arada velim olduğu ve tanımaktan onur duyduğum Yücel hanımı da başarılı çalışmasından dolayı kutluyorum.
  Sevgimle kal canım.
  Arife KOMAN

 3. Serkan ÖZGÖZ der ki:

  Kaynak bağımlılığı , bugün orta yaş üzerindeki tüm patronların ve bereberinde profesyonellerin sorunu. İşletmelerin ömürsüz olmasının temel sebebi de bu. İşine hayatını adayacak profesyonellleri nasıl bulacağız? Niteliksel bu seçimden sonra motivasyonlarını nasıl sağlayacağız.? Bizzat tanıdığım işine hayatını adamış , işletmesindeki başarıda aslan payına sahip birçok profesyonel , yıllarca ilmek ilmek ördüğü çabanın meyvesini alacakken sahneyi patronun yeni yetme oğluna “nasıl başardım” şarkısını söylesin diye bırakmak zorunda.
  Yine bizzat tanıdığım birçok patron da elini bir türlü taşın altına sokmayan yüzeysel-profesyoneller yüzünden “kurumsallaşma” , “profesyonel yönetim” kavramlarından tiksinir durumda. Patronlarla profesyonellerle nasıl barışır? Patronlar geliri profesyonellerle nasıl paylaşır? Kobi borsaları nasıl kurulur? Patronlar başarılı buldukları profesyonellere ev-araba almak , ayni yardımda bulunmak yerine ne zaman hisse verirler? Bu hisseler yollar ayrılınca nasıl paraya döner? Öneri : Jobs’ın kitabını okuyun , Amerika neden Amerika olmuş , patron kim , profesyonel kim? Bu kitap iş yaşamına bakışımı kökten değiştirdi…

  • gulcer der ki:

   Teşekkürler Serkan bey;
   Sorular, tespitler çok yerinde.
   O kitabı hemen okuyacağım.
   Arada değinelim hep birlikte. Sizin deneyimlerinizden de burada faydalanalım lütfen. Katkı koyacak okuyucularımıza da sayfalar açık…
   Sevgiler

 4. Ali KANIK der ki:

  Gülcer Hanım merhabalar,
  Doktora öğrencisi olarak, Kaynak Bağımlılığı Kuramı ile ilgili bir konu hazırlıyorum. Anladığım kadarı ile epey de zengin bir kaynağa sahipsiniz. Bu alanda elde ettiğim kaynaklar beni biraz tatmin etmedi. Kaynak konusunda bana yardımcı olabilir misiniz?
  Şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
  Saygılarımla…

  • gulcer der ki:

   Umarım size yardımcı olabilmişimdir. Eserinizi okumak için sabırsızlanıyorum.Kolay gelsin. Selamlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir