Birse mağdur, ben galip


——————————————————————————————————————————–
Eyvah!

Hesapladım da, ben tam 91 aylık iken ilkokul 1.sınıfa başlamışım.

Ben bu durumda ne oluyorum, sorsam mı ki ?
Bilimsel açıdan değerlendirse mi Sayın Milli Eğitim Bakanım?
Sayın büyüklerimize göre geri zekalı imişim meğer.

Kamuflajım iyiymiş demek.
Ya da sonradan açılmışım zaar.

Birse Gürsel 66 aylıklardan dolayı “mağdurum” diyor, ben ise “galibim” galiba.

Üstelik hala öğrenmeye istekliyim. Hala okula kaydolma hevesim var. Bu yıl, İletişim Fakültesine mi başlasam, diye düşündüm mesela. Okumaktan bıkmadığım gibi, 5.diplomayı da istedim.

Doğduğum ülkede ve araştırdığım kadarıyla da tüm Avrupa ülkelerinde yedi yaşından önce ilkokula başlanmıyor.
Ben,şubat ayı doğumluyum ve eylüldeki okul açılışına kadar da yarım yaş daha geçtiğine göre, yedi buçuk yaşında ilkokula başlamışım.

Arada kaybettiğim yıllar da olduğundan, 15 yaşımdan itibaren hep sınıfın “ablası” oldum.
Göç nedeniyle 8. sınıf yarıda kalınca, sekizi baştan aldık burada. Sonra meslek lisesinde de 4 yıl okuyunca üniversitedeki sınıf arkadaşlarımdan 3 yaş büyük oldum.
Ne onlar bunun farkındaydı, ne de ben.
Zararını görmedim ama faydasını çok.
Yetersizlik hissetmedim, komplekse kapılmadım, özgüvenim zedelenmedi hiç. Hatta tam tersi oldu genelde.

Ama anaokuluna 3 yaşımı tamamladığımda başlatılmışım.

4+4+4 sisteminin gerekçesi mesleğe yönlendirme idi güya. Batılı ülkelerdeki gibi. Ama mesleğe yönlendirilecek meslek liselerinin “orta” kısmı yok ki, İmam Hatipler dışında.
Var mı bilen?

Niye psikologların, pedagogların, psikiyatristlerin,anaokulu öğretmenlerinizn, çocuk gelişim uzmanları,özel eğitim uzmanlarının… meslek örgütlerinden basın bildirileri , raporlar yok ortada onu da anlamış değilim.

Çocuk doktorları sağlık raporu ile 66 aylık çocuğun okula uygun olmadığını belgeliyorlarmış . Niye onlar?

Beş buçuk yıl Bursa Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çalıştım. Rehberlik merkezlerinde psikolog, psikolojik danışman, sosyal hizmet uzmanları, özel eğitim uzmanları bulunur.
İlkokula erken başlatılması veya sınıf atlatılması talebi ile gelen binlerce üstün zekalı çocuk değerlendirmeye alınır bu merkezlerde.
Ancak benim dönemimde değerlendirmeye alınan bir tek çocuğa bile, ilkokula erken başlasın veya bir üst sınıfa atlasın diye rapor verilmemişti. Bildiğim kadarıyla sonraki yıllarda da olmadı, hatta tüm Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde, yüzde doksan dokuzuna verilmediğini iddia ediyorum.

Okula başlamak için sadece zekanın iyi olması yeterli değildir de ondan. Çocuğun zihinsel gelişiminin yanında fiziksel gelişimi (ki bunu doktorlardan çok çocuk gelişim uzmanları daha iyi bilir) ve psiko-sosyal gelişiminin de yaşıtlarından önde olması gerekir.
Rehberlik araştırma merkezlerinde bu dört açıdan/yönden özelliklerine , gelişimine bakılır.

Bilimsel yöntemlerle !

Küçük motor becerilerin gelişimi ve sosyalleşmesi için okul öncesi eğitim, uzman gözüyle şarttır.

Bu yaştaki çocuklar ana sınıfında olmalıdır. Öğrenci başına düşen metrekarenin dikkate alındığı sınıflarda bulunmalıdırlar. Sürekli sırada oturamazlar, üstelik iki- üç kişi yan yana.
Bu çok önemli ve kritik bir ayırımdır örneğin.

Ana sınıfının amaç çeşitliliği gösteren köşelerini dolaşmak, ilgileri kısa sürdüğü için etkinlikleri değiştirmek gerekir. Bu da çok önemlidir.
Bu yaş çocukları motor gelişim açısından 3 veya 5 ay büyüklerine göre bile farklıdırlar. . Bu yaşın özelliklerini bilen öğretmenler tarafından eğitilmelidirler.

Fiziksel ortam da , öğretmen de, program da… çok farklıdır bu iki kararda, mesela…

KamuHizDer de genel başkanı olan sevgili Ömer Küçükkaya ilkokul öğretmenlerinin bugünkü durumundan muzdaripti bu sabah ve çocukların velilerinden ayrılamaması nedeniyle eğitim yapamadıklarını bildirip, velilerden uzaklaşmalarını istiyordu.
Bu da sorun mu…
Siz sonraki belirtileri, şikayetleri görün bir de…
Maskelenmiş olarak çıkacak sorunları, psikolojik rahatsızlıkları.. altını ıslatmadan, kekemeliklere, tırnak yemeden, kusmalara… Hatta çocukluk depresyonlarına kadar.

O zaman da velilerini suçlarız, olur biter.

Hep normal çocukları düşünüyoruz bir engeli olan çocukları da düşünmek gerekiyor, onlar için durum daha zordur.

Niye Milli Eğitim Bakanımız kendi kurumu olan Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin istatistiklerine bakmaz, oradan rapor istemez , anlamış değilim.

Zorunlu eğitim 66 değil 54 aylıkkken başlamalı diyeceklerdir bence. Okul öncesi hazırlık sınıflarını da kapsama alarak.
Tüm gelişmiş ülkelerdeki gibi.

Ama önce altyapısı hazırlanmalı. İlköğretim sınıflarının olduğu okul binalarının içindeki ana sınıfına tıkıştırılarak değil.

Evet ilkokuldan önce okul öncesi de iki yıl zorunlu olmalı
, diyoruz biz uzmanlar.

Okulöncesi eğitimin ilk yılı ancak uyum dönemi ve oyun dönemidir .
Temel beceriler disipline olur mesela. Yemek yemek, belli kurallara uyabilmek gibi.Temel kavramlarda ,çocukları aynı seviyelere getirmek …
Zaten ilk yıl evinden dışarıya, kalabalıklara karışan çocukların birçok hastalıkları olur. Bilir tüm ebeveynler. Mikroplara alışırlar. 🙂 Direnç kazanırlar. Bulaşıcı hastalıkları atlatırlar…

Okulöncesi eğitimin ikinci yılında ise hazırlık sınıfının belli programını deneyimlerler. Yumuşak geçiş ile ilkokul birinci sınıf öğrencisi olmaya hazırlanırlar. Kısmen “dersler” başlar.

Velhasıl..

Bir psikolog ve eğitimci olarak bu konuya da burnumu sokmak istedim.
Sıra bilirkişilerde,bilim adamlarında, derneklerde…

14.09.2012

Bu yazı Psikoloji kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Birse mağdur, ben galip için 1 cevap

 1. NURAN ŞEN der ki:

  SEVGİLİ ARKADAŞIM GÜLÇER;
  Öncelikle seni tekrar tebrik ediyorum.üstelik okul öncesi çocuklarına yönelik duyarlılığından dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum.
  35 senemi okul öncesine adadım.Bursa değil ,Türkiye nin her ilindeki diyaloglarımız ve çalışmalarımızla okul öncesini bir yerlere getirdik..derkennn geçen yıl bakanlık zorunlu eğitim için düğmeye bastı haberini duyunca inan sevinçten ağladım ve hemen o dönem genel müdürümüzü aradım..Artık rahatlıkla emekli olabilirim dedim..çok şükür emeklerimiz boşa gitmedi dedim.Üstelik çok iyi üniversiteler de okul öncesi bölümü açtı ve mezun veriyorlar….
  Oysaaa aylar önceki 4+4+4 eğitim sisteminde bizim 6 yaş buna dahil edildi.Önce şöyle yorumladım kendimce:zorunlu eğitimin alt yapısını yetiştiremediler ilkokulu 1.sınıfa koydular…kesin okul öncesi öğretmeni o 1.sınıflara girecek diye düşündüm.
  Maalesef sınıf öğretmenleri norm fazlası kalmasın diye okul öncesi öğretmenleri ve konunun uzmanlarına bırakılmadı.Uyum haftasında anaokullarına dönen dönene,rapor getiren getirene ama yerlerimiz kalmadı onları tekrar okula alacak…
  Bakalım ne olacak çokkkkkk ama çok üzgünüm canım pskolog arkadaşımmm,,sevgilerimleeee

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir