Hakkında


 

http://www.youtube.com/watch?v=JxTTTV6YSDs

(hayatım film oldu)

Deliormanın bir köyünde vatanından uzak, 2.sınıf vatandaş olarak doğar. Yolculuğu  zorlu  bir patika ile buradan başlar. Bugüne geldiğinde o patika İK (İnsan Kaynakları) da bitmiş görünmekte. Genç meslektaşı, “Bir gün D&R da satılan bir kitap yazmak en büyük hayalim” sözünü duyunca hemen O’na bir blog hazırlar ve adını patİKa diye koyar.Yani bu blog bir hediyedir.

 

Bugüne kadar çok düşünmüş , çok konuşmuş ve asıl önemlisi çok yaşamıştır ama yazmak onu çok zorlayacağa benzer.

Hatırladığı ilk hayali üç yaşlarında “ büyüyünce başka köye evleneceğim” dir.  Çünkü köyünden ailece uzağa  gidenler sadece başka köyden evlenenlerdir.
Bir sonraki hayali ise “Türkiye ye göç edip portakal bahçesi sahibi olmaktır,çünkü orada portakal bulunmaz”.
Portakal bahçesi sahibi olma hayalini gerçekleştirememiştir ama başka ülkeye evlenir,çok gezer, çok yer, çok dost edinir,hep olmayanı hedefler…

Üç yaşında ailesinden uzak ilk yaz tatiliyle başlayan özgürlük ve tatil merakı her yıl her şeye rağmen hep devam eder.Özgürlük ve tatil hiç taviz veremeyeceği öncelikleridir.

Hep, aynı anda birden çok şey yapmak ister ama maymun iştahlıdır , hemen başkasına geçer.

Sabırsız, hiperaktif, hırslıdır ,çabuk sinirlenir aslında ama  mesleği nedeniyle ve  yan etkisi olarak epey tedavi olduğu gözlenir 🙂

Kısa yoldan meslek sahibi olmak için meslek okullarına  hemşirelikle başlar,sonra psikologlara özenir , bu arada “neme lazım işsiz kalırsam “diye felsefe grubu öğretmenliğini de katar araya, iki çocuklu anne iken ise iş kadınlığı hayali ile işletme bölümü, yönetim ve organizasyon bilim dalında yüksek lisans yapar.

Bu arada üniversite birinci sınıfta evlenir, son sınıfta doğurur.

İlkokul üçüncü sınıfta Bulgar ilköğretim okulunun okul öğrenci başkanlığı ile başlayan liderlik merakı ,Türkiye’ nin ilk 500 büyük şirketi arasında 2 şirketi olan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü olarak son bulur.

Profesyonel çalışma hayatı ortaokulda yaz tatillerinde tarlada gündelik işlere giderek başlar, lisede ise fabrikada üç vardiyalı çalışan işçi olarak devam eder. 14 yıl devlet memurluğunun son 5 yılı öğretim görevlisi olarak öğretmen, okul müdürlerinin eğitimiyle geçer. 11 yıllık özel sektör deneyiminde 3 ayrı özel okul danışmanlığı ve son olarak Coşkunöz Holding teki yöneticiliği ile artık 25.yılında emeklidir.

Dört  meslek diploması ile  evlilik ve iki çocuğu aynı anda büyütürken çalışma hayatında da hep aynı anda birden çok yerde çalışır.  İşkolik olarak tanınır.

Sivil toplum örgütleri, meslek örgütlerinin yönetimlerinde rol üstlenir(Türk Psikologlar Derneği Bursa Şubesi Başkanlığını 4 dönem yürütür), sosyal projeler hazırlar ve bir yıl yerel gazetede köşe yazarlığı denemesi yapar.

2010 yılında Bursa İş Kadınları ve Yöneticileri Derneği ( BUİKAD) nin “İş Yaşamında Başarılı Kadın Ödülleri” nin ilkinde, 2010 yılında  “En Başarılı Kadın Yönetici” ödülü ile taçlandırılmıştır.

Yaşamını ve başarılarını; iletişim, ilişki yönetimi, duyguların yönetimi, hız, değişim, uyum ve denge kavramlarıyla  tanımlar.

“Erkek gibi kadın olmadım” diye not düşer bir röportajında.Annelik rolünü iş hayatında da, sosyal hayatında da kendine en çok yakıştırdığı rol olduğunu söyler.

Nedense meslektaşları, dostları arasında “kraliçe “diye hitap edilir ama o kendini hep hizmetçi  ruhu ile besler.

İnsanın eksikliklerini düzeltmeye çalışmaktansa, güçlü yönlerini öne çıkarıp kullanmak gerektiğine inanır.

Duyguları çok önemser, duygusallığı bir zaaf değil , güç ve zenginlik olarak kabul eder.

Beklentileri çok yüksektir, “olmaz” cevabını kendi de kullanmaz, kullanılmasını da kabul etmez. Olmaması mümkün değildir , “olur ancak şu zamanda, şu koşulda, vs vs..”der.

“İlk ‘ler onun için önemlidir, kıymetlidir.

Risk almayı sever, sorumluluk üstlenmekten hoşlanır.

Esneme konusunda zorlanır, sınırları keskindir,kuralcı sayılır.

Ayrıntıların başarıda da, mutlulukta da önemini bilir.

Hızlı olma konusunda eline su dökülemez, yalap şap da olsa, kıra döke de olsa çabuk yapar.

Artık yorgundur, ununu eleyip eleği asma zamanı gelmiştir. Çocukları büyümüş, emekliliğini hak etmiş ve hayatın tadını demlene demlene çıkarma zamanıdır. Şimdilerde gezer tozar, yemek yapar,kitap okur ve bol film izler.

Bakalım bundan sonra patİKa’sı onu nereye götürecek…

19.01.2012

Hakkında için 26 cevap

 1. alivra der ki:

  Eleği Elde Tutma Konusunda Ustadır. İstesede Bırakamaz. Paylaşmayı Bilir. Neşelidir. İK’ cıların Beyaz Meleği, İlham Perisidir. Duygusal Bir Karaktere Sahiptir. Yapacağım dedi ise yapacaktır. Hemde Hiç Tereddütsüz…:) Blog’ unuz hayırlı olsun üstadım…Saygıyla

  • gulcer der ki:

   Sağ ol Ali. Sen olmasaydın bu blog olmazdı.
   Ben 35 yaşımdan sonra bilgisayarın açma tuşuna bastım, 48 yaşımda facebook’u tanıdım, hadi hayırlısı şimdi de bir blog…
   Umarım bu patİKa bir yazar olmam için destek olur,beni besler, geliştirir… beni D&R a kavuşturur :)…
   Sevgerimle..

 2. Geri izleme: Okan Yüksel Blog » Gülçer Yılmaz Aydın PatİKa Adlı Blogunda Yazmaya Başladı…

 3. ahmet kurnaz der ki:

  Gülçer hadi bakalım yürüde şu patikadan nerelerden geçmişsin biz de ögrenelim kolay gelsin

  • gulcer der ki:

   Sağolasın Ahmet çiğim. Yıllar sonra buluştuğum sınıf arkadaşım. O kadar hızlı gidemem ama, bu bir patİKa 🙂 , yollar engebeli….sevgilerimle…

 4. SERHAT EDİZSOY der ki:

  GÜLÇERİM BLOK’UN HAYIRLI OLSUN ÇOK GÜZEL ŞEYLER YAZMIŞSIN.KUTLARIM.YOLA DEVAM.

  • gulcer der ki:

   Sağolasın Serhat ığım.. Aslında sen bunların hepsini biliyorsun, okumasan da olur, hatta sen bile benim yerime yazabilirsin dostum . Ama senin hikayen de çok özel..Onu da en kısa zamanda “bravo ne yaşanmışlıklar var insanlarda” dedirtmek için paylaşmalıyız. Sevgilerimle…

  • SERHAT EDİZSOY der ki:

   Deliorman köylerinden çıkan akıllı arkadaşıma.Senin tanıdığıma binlerce defa şükrediyorum hayatımızın rengi ahengi oldun hep.Güzellikleri seninle paylaştık,hayatın iyi kötü günlerini birlikte yaşadık, velhasıl bir ömür tükettik,Senin azmin inan ki bende çalışkanımdır ama seni takip ettikçe ben yoruluyorum.Ama güzel şeyler çıkarıyorsun.Hayat seninle güzel sevgin azmin,güler yüzün daim olsun arkadaşım.

 5. Aylıklı Ediz der ki:

  İyi ki psikologlara özenmiş te aynı kurumda çalışmam nedeniyle tanıma fırsatım olmuş. Canım benim iyi ki hayatımda varsın. Seninle daha çok yıllarda birlikte olmak nasip olsun. 88 yılından beri önce arkadaşım oldun sonra da kardeşim ve dostum. Patikanda hep güzellikler olması dileğiyle…

  • gulcer der ki:

   Ben senin gibi başka birini tanımadım. Ben ve birçok kişi bencillikle, belki kendini koruma adına, belki birşeyi önlemek adına vs birşeyler yaparlar ama ben senin sürekli ve tükenmez fedakarlığına, vericiliğine, paylaşımcılığına, talepkarsızlığına hasta oluyorum 🙂 Hayatını özetlemek için belki birkaç slogan kullanmak gerek ama ilki “varlık içinde yoklukla zenginleşen hayat” demek mi gerek bitanem….seni çooook seviyorum.

 6. GİRNE der ki:

  Gülçer Hanım, blok’unuz hayırlı olsun .Çok güzel şeyler yazmışsınız . Sizi kutluyorum.

 7. GİRNE der ki:

  Gülçer Hanım hayırlı olsun blokunuz . Çok güzel olmuş yazdıklarınız. Tebrikler

 8. gulcer der ki:

  Teşeşkkürler Girne Öğretmenim. Beğenmeniz beni mutlu etti. Gerçi daha birkaç günlük bir blog. Umarım mahçup olmam….

 9. fatmanur der ki:

  Gülçer’ im Kraliçem seni anlamak, seni yaşamak senle nefes almak ve senle paylaşmak insana ilaç gibi geliyor. Belki ikimizinde kova olmasından belki yapımızdan, ben sende kendimden çok şey buluyorum ve bu bana acayip cesaret veriyor ama ben de olmayan, sen de olan o kadar çok şey var ki bu da beni besliyor her an.. :)))

  • gulcer der ki:

   Çok çok teşekkkürler Fatmanur cuğum…
   Çok güzel sözler bunlar. ayaklarımı hep yerden kesiyor, şımartıyorsunuz beni….
   Sağol canım.

 10. Nurten Çıkıkçı der ki:

  Can dostum, iş yaşamımın ikinci yarısın da bulduğum mükemmel insan. Sana söylenenleri gururla okudum.Hani hep söylerim / E. Örnek’e minnettarım bizim beşi bi yerdeyi yaratma ortamı oluşturduğu için.Seni o ortamda mazbut, verici,çözümkar,atılgan,aranan,dost canlısı,kötümser ve şikayetçi görünmeyen daha nice özelliğini buraya sığdıramıyacağım dostum.Bazı kişileri tanrı model olsun diye gönderirmiş ,yol göstersin. işte sen onlardan birisin.Hayatını okuyunca herkes aynı kanıda olucak benimle.Hedeflerine azimle çalışıp,didinerek ulaşan ,mesleklerini hep olumlu yönde insanların yararına kullanan mazbut insan.Sen soğuk kış gününden sonra çevrendekilere bahar Güneşi yaratıyorsun.Neşen ,gülüşün,mutluluğun hiç tükenmesin iyiki varsın hayatımda Fedakar DOSTUM .Seni çok seviyorum.

 11. gulcer der ki:

  Çok teşekkürler Nurten’im.
  Hayatımdaki patİKa’ lardan birinde sana rastladım.
  İyi ki de o patİka dan yürümüşüm.
  İyi ki varsın ve benim çok özel dostumsun…

 12. murat der ki:

  Sende bu IQ, EQ, CQ… oldukça patİKa patika olacak ve asla yabancılaşmanın ve telaşın otobanı olmayacaktır. Zekana (I), duygularına (E) ve birikimine (kültür-C) selam olsun dostum!

 13. gulcer der ki:

  Canım profesörüm, Hoca’ ların en şekeri….
  Bu değerlendirmede sanki biraz “kanaat notu” etkisi mi olmuş ne:)
  Bana biraz dost torpili var gibi geldi Murat’ım…
  Dostum kal, bana yeter…
  Seni seviyorum…

 14. Figen Devirmiş der ki:

  Hakkında’ların yanına birde ” bu Patika’da yolda karşılaştığı küçüklerine yol göstermekle kalmayıp, “iş hayatındaki anne” ünvanını almıştır. =)

  Tebrikler Gülçer Hanım şimdiden..

  Siz yürüyün nereye devam edecek bu patika bizlerde çok merak ediyoruz…. bi de geliyoruz 🙂

 15. Tülay Şahinkaya der ki:

  MERHABA….Görsel olarak sizi algılamak için var olan fotoğrafınıza ve patikanıza baktım ama ben Sizi duymak ve dokunmak ta istiyorum tam algılamak ve öğrenmek için….Sevgi ve saygılarımla (Tülay Şahinkaya 05396945812)

 16. gulcer der ki:

  Merhaba sevgili Tülay.
  Çok teşekkürler.
  Umarım birgün tanışırız.
  Sevgiyle kal…

 17. ÇaĞLaR der ki:

  Merhaba Gülçer Hanım! bloğunuz hayırlı olsun… Bloğunuzun hakkında isimli bölümünü okurken yazmış olduğunuz şu cümle dikkatimi çekti. ” Deliormanın bir köyünde vatanından uzak, 2.sınıf vatandaş olarak doğar. Yolculuğu zorlu bir patika ile buradan başlar. Bugüne geldiğinde o patika İK (İnsan Kaynakları) da bitmiş görünmekte.” diye devam ediyor… Affınıza sığınarak size sormak istiyorum. Hayatın biz insanlara patİKa üzerinde minik patİKalarla yönlendirirken siz neden yürümüş olduğunuz patİKa’nın İK’ da bitmiş olduğunu gördünüz? Bloğunuz da kısacık gezinirken bu yazınız dikkatimi çekti doğrusu.

  Çağlar ÖZYURT
  (18.Dönem Coşkunöz Eğitim Vakıfı Öğrenciniz. )
  Biliyormusunuz artık benimde üzerinde yürüdüğüm bir patikam var… M.Kemal COŞKUNÖZ hocamın gösterdiği bir en güzel patika hemde…

  Sevgi ve saygılarımla…

  • gulcer der ki:

   Haklısın Çağlar. Sanki ölümün eşiğinde gibi algılanmakta 🙂
   Halbuki ifade etmek istediğim şey artık yolsuz, yönsüz olmak istediğim idi. Yani mücadelesiz, amaçsız ..yaşamayı düşünerek yazmıştım.
   Yazmak işte bu nedenle çok zor. İnsan ne düşünüyorsa sanki karşısındaki öyle algılarmış gibi düşünüyor Ve okuyucuların geri bildirim vermesi bu nedenle çok kıymetli.
   Çok çok teşekkürler. patİKa larımdan biriyle kader arkadaşı olmuşuz( CEV) 🙂 Sevgiler.

 18. ÇaĞLaR der ki:

  Asıl ben teşekkür ederim.. Siz değerli hocalarıma…
  Sizinle aynı patİKa da kader arkadaşı olmak, CEV gibi bir çatı altında sıcak bir gönül bağımızın olması.. Gurur ve mutluluk verici benim için…
  Bu yönüyle siz değerli hocalarıma ne kadar teşekkür etsem az…
  Ben sizi mücadeleci yönünüz ile ve amaçları ardında kesin adımlarla yürüyen bir kişilik olarak tanıdım, hala da öylesiniz buna eminim.

  Sevgi ve saygılarımla… 😀

 19. Saadet Eren der ki:

  Gülçer Hanım,
  Sizinle tanıştığım için çok mutlu olmuştum, burada bulduğuma da çok sevindim.
  Karşılıklı sohbet edebilmek, paylaşımda bulunmak da çok isterim, umarım öyle ortamlarda olur…Ama buradan bir şekilde size dokunabildiğimi hissettim, şimdilik bu da güzel..
  İlham almak, öğrenmek ve gelişmek için sizi ve yazılarınızı takip edeceğim.
  Sevgiler.

  Saadet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir